Pokrzywa jest dobra na wszystko


Pokrzywa jest dobra na wszystko
Pokrzywa zwyczajna do dzisiaj należy do ziół , których wszechstronne działanie nie dla wszystkich jest wiadome. Okazuje się, że pokrzywa należy do najbardziej wartościowych roślin leczniczych. Zawiera m.in. chlorofil, witaminę B2, C, kwas pantotenowy, mrówkowy i sole mineralne.

Dlaczego jest taka cenna?
Pokrzywa może zaradzić przy różnego rodzaju schorzeniach i problemach ze zdrowiem. Pomaga w przypadku tworzenia się piasku nerkowego, picie herbatki z liści tego zioła pozwoli pozbyć się tego problemu. Znane jest również jej dobroczynne działanie w procesie oczyszczania i tworzenia krwi. Pokrzywa obniża również poziom cukru we krwi. Pomaga również przy zwężeniu naczyń, przyczyniając się do usunięcia zaburzeń w dopływie krwi. W tym przypadku poleca się zatem obmywanie i kąpiele w odwarze pokrzywy. Podobnie postępuje się w przypadku zwężenia naczyń wieńcowych. Dzięki  zawartym w niej substancjom krwiotwórczym pomaga w blednicy, niedokrwistości i anemii i inny poważnych chorobach krwi. W lecznictwie ludowym zalecano  picie przez tydzień herbatki z pokrzywy w przypadku schorzeń wątroby i dróg żółciowych, w zwyrodnieniu śluzowym żołądka i narządów oddechowych, przy skurczach i wrzodach żołądka, wrzodach jelit, chorobach płuc. Osoby skarżące się na rwę kulszową, lumbago oraz zapalenie nerwów rąk i nóg  mogą pomóc sobie muskając bolące miejsca świeżą pokrzywą. Po tej czynności te miejsca przypudrowuje się. Pokrzywa jest często spotykana jako główny składnik szamponów przeciwłupieżowych. Osoby  łysiejące mogą odzyskać utracone włosy myjąc głowę odwarem z pokrzywy i z jej korzenia. Wyjątkowo pomocna jest nalewka pokrzywowa, którą można przygotować z korzeni pokrzywy. Nalewką masuje się skórę głowy. Rezultatem stosowania tego preparatu jest czysta skóra głowy bez łupieżu , włosy stają się puszyste, gęste o pięknym połysku i sprężyste. Wewnętrznie można stosować pokrzywę również przy biegunkach, w żylakach odbytu, bólach mięśniowych i stawowych, w awitaminozach. Zewnętrznie - w stanach zapalnych jamy ustnej. Sok ze świeżych pokrzyw zmieszany z miodem działa regenerująco i wzmacnia odporność organizmu.

Powiązane artykuły

Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 48 godzin.