Wybieramy przydomową oczyszczalnię ścieków


Wybieramy przydomową oczyszczalnię ścieków
Jeżeli zdecydujemy się już że chcemy inwestować w przydomową biologiczną oczyszczalnię ścieków, dalsze decyzje nie będą już takie trudne. Jednak od samego początku musimy określić dokładnie czego chcemy, żeby wiedzieć jak po drodze kalkulować koszty i czym kierować się przy wyborze konkretnego rozwiązania technologicznego. Na początek musimy określić jakie są nasze potrzeby związane z oczyszczalnią. Chodzi przede wszystkim o wielkość.

W przypadku ścieków liczy się ilość zużywanej wody. Przeciętnie to ok. 150 litrów na dobę na jednego mieszkańca domu, który będzie odprowadzał ścieki. Trzeba pamiętać, że wchodzi w to nie tylko rzeczywiste zużycie przez każdego wody, ale również pranie, gotowanie, zmywanie i inne czynności, w których woda ma istotny udział.

Wybierając osadnik gnilny musimy przyjąć że ścieki muszą w nim przebywać około trzech dni, żeby zostały oczyszczone. Przy domu jednorodzinnym zamieszkałym przez czteroosobową rodzinę oznacza to około 1800 litrów pojemności, czyli 1,8 m3. Dobrze by było gdyby zbiornik był ciut większy. Przy większej liczbie mieszkańców można użyć powyższych danych do wyliczenia pojemności. Od pojemności zbiornika, a właściwie jego dobowej przepustowości, zależy nie tylko wielkość, ale również rodzaj wymaganej dokumentacji i formalności, które wiążą się z budową oczyszczalni.

Przed podjęciem decyzji o zakupie musimy też wiedzieć jaką powierzchnią na stworzenie oczyszczalni dysponujemy i jak ma się ona do obowiązujących przepisów. W przypadku tego rodzaju konstrukcji są one dość rygorystyczne. Dopiero posiadając te wszystkie dane jesteśmy w stanie wybrać typ oczyszczalni i skalkulować rzeczywisty koszt takiej inwestycji.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków przepisy

Jeżeli okaże się, że spełniamy wszystkie warunki konieczne dla rozpoczęcia budowy przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków, można zacząć załatwiać niezbędne formalności związane z tą inwestycją. Jeżeli planowana oczyszczalnia nieczystości nie będzie duża, to czeka nas na tym etapie kilka dobrych wiadomości:

Przepisy mówią, że jeśli dobowa przepustowość takiej oczyszczalni ścieków nie przekracza 7,5 m3/d, nie musimy występować o specjalne pozwolenie na budowę (mówi o tym Prawo budowlane, art. 29, ust. 1, pkt 3). Na dodatek jeżeli okaże się, że oczyszczalnia ścieków nie odprowadza nawet 5 m3/d, nie musimy również starać się o tzw. pozwolenie wodno-prawne (Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym).

Jeśli jednak któryś z tych warunków nie jest spełniony, to oczywiście musimy dopisać te dokumenty do listy rzeczy do załatwienia.

A co jeszcze będzie potrzebne?

Przede wszystkim konieczne jest zgłoszenie eksploatacji oczyszczalni. Związane jest to z wymaganiami Prawa wodnego, związanymi z używaniem urządzeń, które mogą mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Zgłoszenie to musi być złożone we właściwym dla danego terenu Wydziale Ochrony Środowiska, najpóźniej 30 dni przed rozpoczęciem eksploatacji oczyszczalni domowych ścieków.

Powiązane artykuły

Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 48 godzin.