Dlaczego na celiakię częściej chorują kobiety?


Dlaczego na celiakię częściej chorują kobiety?
I to nawet 2 razy częściej niż mężczyźni. Co więcej, celiakia (choroba trzewna) może uaktywnić się dopiero w ciąży i negatywnie wpłynąć na jej przebieg. Szybka diagnostyka i odpowiednie leczenie pozwoli jednak wyeliminować ryzyko powikłań związanych z tą chorobą.

Kobiety z nieleczoną celiakią częściej rodzą dziewczynki
 
Te z kolei dziedziczą po swoich matkach predyspozycje do choroby, stąd też automatycznie wśród osób dotkniętych celiakią dominują kobiety. Można to bardzo łatwo wytłumaczyć.
 
Celiakia uszkadza jelito cienkie zmniejszając jego zdolność do wchłaniania składników odżywczych z pożywienia. To z kolei wywołuje niedobory pokarmowe. Są one szczególnie niebezpieczne w okresie ciąży, gdyż to właśnie wtedy zapotrzebowanie organizmu na witaminy i minerały jest największe. Dziewczynki są z natury silniejsze i lepiej od chłopców radzą sobie z niedoborami pokarmowymi występującymi przy nieleczonej celiakii. Żeńskim zarodkom łatwiej jest przetrwać, nawet jeśli nie otrzymują dostatecznej ilości składników odżywczych. Chore matki częściej rodzą wiec dziewczynki, a to przekłada się większy odsetek zachorowań na celiakię właśnie wśród osób płci żeńskiej.
 
Celiakia to choroba autoimmunologiczna – kilka faktów o chorobie trzewnej
 
Celiakia jest chorobą związaną z nieprawidłową reakcją układu odpornościowego na gluten – białko wchodzące w skład zbóż takich jak żyto, pszenica, jęczmień, owies czy orkisz.  Działa on na organizm chorego niczym trucizna. Niszczy kosmki jelitowe odpowiedzialne za przyswajanie  składników odżywczych z pożywienia, czego następstwem jest niedożywienie organizmu. Jedynym ratunkiem dla chorych jest ścisła dieta bezglutenowa. W związku z tym, że celiakia jest chorobą nieuleczalną, trzeba ją stosować przez całe życie.
 
Celiakia w czasie ciąży – dlaczego przyszłe mamy powinny mieć się na baczności
 
Ponieważ niedobory pokarmowe obecne w celiakii nie pozostają bez wpływu na dziecko i cały przebieg ciąży. Kobieta, która spodziewa się potomstwa i nie leczy celiakii jest narażona na 10-krotnie wyższe ryzyko poronienia, niż kobieta, która na wieść o chorobie wyłączyła gluten ze swej diety. Niedobory pokarmowe, do których dochodzi w wyniku nieleczonej celiakii mają również niekorzystny wpływ na układ rozrodczy kobiety. Mogą skrócić jej okres płodny nawet o kilka lat lub zaburzyć menstruację, przez co poczęcie dziecka stanie się dużo trudniejsze.
 
Celiakia – objawy celiakii w czasie ciąży są dość typowe
 
Pojawiają się bóle i wzdęcia brzucha, wymioty i przewlekle biegunki. W podobny sposób celiakia wygląda u dzieci i osób w podeszłym wieku. Znacznie rzadziej mamy do czynienia z tzw. celiakią skąpoobjawową. Jej symptomy są tak mało charakterystyczne, że bez specjalistycznych badań w zasadzie nie da się jej zdiagnozować. Dolegliwości, które mogą na nią wskazywać to np. bóle głowy, uczucie zmęczenia i rozdrażnienia, wybroczyny na powierzchni skóry czy afty w jamie ustnej. Wszystkie ww. objawy są wynikiem niedoborów pokarmowych oraz stanu zapalnego jelit i ustępują wraz z wprowadzeniem diety bezglutenowej.
 
Celiakia – badanie DNA pozwoli Ci się upewnić czy tolerujesz gluten
 
Celiakia jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Żeby na nią zachorować trzeba posiadać określony układ genów, a konkretnie być nosicielem przynajmniej jednego z dwóch genów: HLA-DQ2 lub HLA-DQ8. Dostępne na rynku testy genetyczne pozwalają je wykryć i tym samym ocenić predyspozycje do choroby. Obecność genów jeszcze o niczym nie przesądza, oznacza jednak, że ryzyko zachorowania na celiakię jest duże. Dlatego aby ostatecznie potwierdzić chorobę wykonuje się badanie w kierunku określonych przeciwciał (EmA, tTG, DGP), których poziom u chorych na celiakię jest podwyższony. Brak genów oznacza natomiast, że celiakia nam nie zagraża (nigdy już na nią nie zachorujemy).
 
Wprowadzenie testów genetycznych daje możliwość rezygnacji z biopsji jelita cienkiego, która należy do niezbyt przyjemnych. Badania DNA, w przeciwieństwie do testów serologicznych, można wykonać będąc już na diecie bezglutenowej, bez ryzyka, że ich wynik będzie fałszywie ujemny (wykluczający celiakię). Jest to też badanie jednorazowe, nie trzeba go powtarzać za jakiś czas. Ponadto warto je wykonać również u dziecka, które może odziedziczyć geny predysponujące do choroby trzewnej po swojej mamie.

Powiązane artykuły

Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 48 godzin.