Na czym polega teleopieka


Na czym polega teleopieka
Wyjazdy młodych osób, chęć usamodzielnienia się oraz odchodzenie od tradycyjnego kanonu wielopokoleniowego gospodarstwa domowego, wpływa na sposób życia w szczególności osób starszych. Coraz częściej seniorzy decydują się, bądź muszą mieszkać sami.

Jednak w pewnym wieku zaradność, a także zdrowie ulegają pogorszeniu. Przede wszystkim powstaje zagrożenie nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub nieprzewidzianych wypadków. Z pomocą przechodzi teleopieka. To innowacyjna technologia mająca na celu stworzenia bezpieczeństwa osobom starszym, mieszkającym samotnie lub chorym. System jest dostępnym przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Jest on obsługiwany za pomocą najnowszych technologii IT, GSM oraz GPS. Zatem bez wychodzenia z domu osoba wyposażona w system teleopieki może liczyć na szybkie udzielenie pomocy przez odpowiednie organy zdrowia lub bezpieczeństwa.

Jak to działa

Osoba monitorowana wyposażona zostaje w terminal, a także opaskę z przyciskiem SOS. Sygnalizowanie o sytuacji alarmowej możliwe jest poprzez naciśnięcie go. Przesłany sygnał zostaje następnie odebrany przez Centrum Telemedyczne, które ma za zadanie powiadomić odpowiednie służby. Istnieje również możliwość automatycznego powiadomienia najbliższych oraz sąsiadów o zaistniałym incydencie.

Ale to nie wszystko! Technologia poszła o krok do przodu. Wykorzystując system sztucznej inteligencji automatycznie monitoruje zachowania w celu wyłonienia odchyleń od normy. W przypadku zakwalifikowania zachowań jako zagrażających zdrowiu lub życiu pacjenta, samodzielnie podejmuje decyzję o poinformowaniu opiekunów.

Oprócz podręcznych gadżetów istnieje również możliwość monitorowania osoby starszej lub chorej poprzez specjalne elementy umieszczone w strategicznych punktach domu. Mają one za zadanie monitorowanie zachowań i ustalanie w nich reguł. Może to być np. godzina porannego wstawania, pory oraz czas spędzania w toalecie czy pory spożywania posiłków, a także długość nieobecności w domu. Na podstawie zebranych danych wyznaczane są parametry zachowań, które następnie są porównywane z napływającymi na bieżąco. Każde odstępstwo od wymierzonych standardów alarmowane jest do opiekunów danej osoby.

Gdzie nabyć system teleopieki i ile może kosztować

System teleopieki dostępny jest w odpowiednich placówkach specjalizujących się sprzedażą produktów medycznych. Ceny terminali wahają się od 200 zł do 400zł. Natomiast opaski oraz czujniki od 40 do 160 zł. Na szczęście osoby niezamożne mogą liczyć na dofinansowanie, o które należy pytać u sprzedawców.

Powiązane artykuły

Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 48 godzin.