- 21.07.2019
- /
- Kategoria:
Jeszcze więcej naszych rodaków ma nadwagę – aż 68% mężczyzn i 53% kobiet. Szacuje się jednak, że liczby te będą cały czas wzrastać. Jak pomóc w walce z tą plagą, która stanowi poważne zagrożenie dla życia?
Jednym z ratunków jest nieoperacyjne leczenie otyłości, które polega na założeniu do żołądka specjalnego, miękkiego balonu, który może zostać wprowadzony na 6 lub 12 miesięcy. Dzięki balonowi umieszczonemu w żołądku, pacjent odczuwa sytość po zjedzeniu dużo mniejszego posiłku, niż dotychczas. Uczucie sytości osiągane szybciej po małych porcjach jedzenia może pozwolić na zmianę nawyków żywieniowych, dzięki czemu osoba chcąca zmienić swój tryb życia szybciej zgubi zbędne kilogramy. Utrata wagi następuje już po 3 miesiącach, a czas kuracji może wynieść maksymalnie rok.
DLA KOGO ZABIEG?
Do zabiegu w Prywatnej Lecznicy Certus kwalifikowane są osoby, których BMI wynosi 27-40. W pierwszej kolejności należy zgłosić się do lek. med. Piotra Szabłowskiego, przyjmującego w Ambulatorium przy ul. Grunwaldzkiej 156 w Poznaniu. W trakcie wizyty lekarz wykonuje gastroskopię i dokładnie bada pacjenta, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. W przypadku pozytywnej kwalifikacji, pacjent jest następnie kierowany na konsultację z internistą, gdzie wykonywane są badania laboratoryjne i obrazowe. Ostatnim bardzo ważnym etapem jest spotkanie z psychologiem.
ZABIEG – CZYLI Z CZYM TO SIĘ JE?
Sam zabieg jest bardzo krótki – trwa około 15-20 minut. Lekarz wprowadza balon przez usta do żołądka przy użyciu endoskopu. Następnie balon wypełniany jest roztworem soli fizjologicznej, dzięki czemu zajmuje część objętości żołądka i pozwoli zapewniać uczucie sytości po zjedzeniu dużo mniejszego posiłku. Podczas zabiegu na pacjenta działają środki uspokajające oraz znieczulające, a do domu zostaje wypisany po kilku godzinach. Po 6 lub 12 miesiącach balon zostaje usunięty w trakcie krótkiej procedury, która trwa maksymalnie 30 minut.
KORZYŚĆ DLA PACJENTA
Zastosowanie balonu dożołądkowego pozwala pacjentowi na szybką zmianę nawyków żywieniowych, głównie dzięki uczuciu sytości po spożyciu niewielkiego posiłku. Redukcja łaknienia pomaga w wyrobieniu prawidłowego sposobu odżywiania również po usunięciu balonu. Specjalistyczne badania FDA (Amerykańska Administracja ds. Żywności i Leków) potwierdzają, że pacjenci z założonym balonem dożołądkowym tracą na wadze trzy razy więcej, niż przy zastosowaniu samej diety lub ćwiczeń.
Zatem, jeśli chcesz zadbać o właściwą wagę i nabyć odpowiednie nawyki żywieniowe, zgłoś się do Prywatnej Lecznicy Certus na konsultację lekarską.