Krajowa Administracja Skarbowa. Idee i obowiązki.


Krajowa Administracja Skarbowa. Idee i obowiązki.
Ustawa o powołaniu Krajowej Administracji Skarbowej została uchwalona 16 listopada 2016 r., tym samym powołano do życia organ państwowy podległy Ministerstwu Finansów.

Celem KAS jest zwalczanie przestępczości finansowej i podatkowej z uwzględnieniem finansowania terroryzmu czy prania brudnych pieniędzy. Organ odpowiada za egzekucję należności Skarbu Państwa, pobór i zwrot podatków oraz ceł, a także za oclenie towarów; kontroluje kantory, wystawianie zezwoleń dewizowych oraz obrót towarów z zagranicą z uwzględnieniem Unii Europejskiej, z którą ściśle działa w zakresie wspólnej polityki rolnej.

KAS powstała by wykrywać oszustwa podatkowe, jest scaleniem urzędów skarbowych, celnych i podatkowych, by zamiast rozproszenia, umożliwić lepszy przepływ informacji służący skuteczności działań; co pozwala utrudniać oszustwa VAT przez wdrożenie zaawansowanych analiz big data, pozwalających szybko zidentyfikować fałszywe obroty i wyłudzenia. KAS to także ujednolicone przepisy o kontrolach celnych i skarbowych oraz powołanie wewnętrznej umundurowanej struktury tworzonej przez funkcjonariuszy: Służby Celno-Skarbowej.
Organ kładzie nacisk na partnerstwo z przedsiębiorcami, jest zabezpieczeniem dla uczciwych kontrahentów, udziela informacji o rzetelności biznesowej przedsiębiorców; w centrach obsługi pomaga wypełniać dokumenty, prowadzi katalog dobrych praktyk VAT, dzięki którym firmy będą mogły ustrzec się przed odpowiedzialnością za podatki niezapłacone przez nieuczciwych kontrahentów. KAS uświadomienia także ze skali zagrożeń wynikających z karuzeli VAT i prowadzi wsparcie podatników i płatników we właściwym wykonywaniu obowiązków podatkowych i celnych.
W skład KAS wchodzą m.in. departamenty: Poboru Podatków i Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej, do których zadań należy pobór i egzekucja podatków, likwidacja ruchomości; wykrycie, rozpoznanie i zwalczanie wykroczeń skarbowych oraz związanych z obrotem towarów, których sprzedaż podlega zakazom. Administracja prowadzi także audyty i kontrole wewnątrz urzędów.

Urząd prowadzi anonimowy telefon interwencyjny, który działa na terenie całego kraju, informacje zbierane tą drogą są wnikliwie analizowane i mają służyć zwiększeniu bezpieczeństwa uczciwych przedsiębiorców.
Istotą powołania organu jest walka z okradaniem budżetu, z którego pieniądze są wykorzystywane do spłat długów szpitali, budowy szkół czy dróg, zasilanie programów 500+, Rodzina+ czy Mieszkanie+, a przez oszustwa VAT fundusze te trafiają do przestępców zamiast służyć wszystkim obywatelom.

Powiązane artykuły

Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 48 godzin.