Grzybica stóp - wstydliwa dolegliwość.


Grzybica stóp - wstydliwa dolegliwość.
Choć narażeni są na nią głównie sportowcy, grzybica stóp może dotknąć tak naprawdę każdego z nas. Wyjaśniamy, czym jest, jakie są jej przyczyny i objawy, a także, jak powinno wyglądać prawidłowe leczenie stóp, w którym podologia odgrywa kluczową rolę.

Grzybica stóp - co to takiego?
Grzybicą stóp nazywane jest zakażenie grzybami - najczęściej tzw. dermatofitami - podeszew stóp i przestrzeni między palcami. Infekcja grzybicza dotyczy aktualnie około 15-30 proc. społeczeństwa, dotykając średnio co piątego Polaka.

Taki odsetek zainfekowanych sprawia, że o grzybicy stóp można mówić już w kontekście sporego problemu nie tylko klinicznego, ale również społecznego. Grzybica stóp występuje w trzech rodzajach:

  • międzypalcowej grzybicy stóp,
  • potnicowej grzybicy stóp,
  • złuszczającej grzybicy stóp.

Jeżeli leczenie stóp w przypadku zakażenia nie nastąpi odpowiednio wcześnie, w konsekwencji wystąpić może również grzybica paznokci. Te nieestetyczne choroby są dla wielu osób powodem do wstydu, obniżonej samooceny i złego samopoczucia.

Grzybica stóp - przyczyny
Jedną z najważniejszych przyczyn grzybicy stóp jest zachowywanie nieodpowiedniego poziomu higieny osobistej. Zakażenie rozwija się bowiem w warunkach ciepła i wilgoci, a takie panują zwykle w noszonych przez cały dzień, przepoconych, niepranych butach czy skarpetkach.
Dlatego na grzybicę stóp narażone są przede wszystkim osoby regularnie uprawiające sport, szczególnie zawodowo, a także osoby pracujące, spędzające wiele godzin w obuwiu, często wykonanym ze sztucznych materiałów.

Poruszanie się na boso po klubach fitness, siłowniach czy basenach to również doskonała okazja, by nabawić się grzybicy. Na tę przypadłość narażone są również osoby z nadmierną potliwością, z otyłością lub z nadwagą, w podeszłym wieku, kobiety ciężarne, osoby przyjmujące sterydy, osoby przyjmujące leki immunosupresyjne, osoby z reumatyzmem, z nowotworami, z cukrzycą, z chorobami obwodowych naczyń tętniczych lub żylnych.

Grzybica stóp - objawy
Najczęściej występującymi objawami grzybicy stóp są:

  • nadmierna potliwość stóp,
  • świąd i zaczerwienienie stóp,
  • biały nalot na naskórku,
  • pomarszczony i wilgotny naskórek,
  • łuszczenie się skóry na podeszwach stóp,
  • małe grudki, pęknięcia i drobne pęcherze, które pojawiają się między palcami i na boku palców i z których często wylewa się ropa.

Najczęściej grzybica dotyka jednocześnie obu stóp, jednak bywają też przypadki, w którym tylko jedna stopa jest zainfekowana. Grzybica jest chorobą przenośną, dlatego, jeśli których z domowników jest nią zarażony, warto unikać kontaktu z jego rzeczami osobistymi, takimi, jak ręcznik, pilniczek, pumeks, skarpetki, buty czy nożyczki do paznokci.

Grzybica - leczenie stóp
Walkę z grzybicą stóp najlepiej jest rozpocząć, gdy tylko pojawią się jej pierwsze objawy. Może to bowiem sprawić, że zakażenie tak szybko, jak wdało się w skórę, tak szybko zniknie.
Leczenie stóp zainfekowych grzybicą powinno być prowadzone przez podologa - specjalistę zajmującego się dziedziną medycyny skoncentrowanej na leczeniu schorzeń i zniekształceń stóp, jaką jest podologia.  Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i obejrzenie skóry jego stóp, zaproponuje leczenie.
W większości przypadków przepisze maść miejscową, stosowaną na dokładnie umyte i osuszone stopy. Jeśli przypadek jest poważniejszy specjalista do spraw podologii zastosuje leczenie doustnym środkiem przeciwgrzybicznym. Taka terapia, w zależności od nasilenia objawów, trwa około 4-6 tygodni.

Powiązane artykuły

Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 48 godzin.