Gaszenie światła pomaga oszczędzać? Niekoniecznie


Gaszenie światła pomaga oszczędzać? Niekoniecznie
Kilka miesięcy temu, kiedy wreszcie przystąpiłem do wykańczania swojego mieszkania, stanąłem przed koniecznością zakupu żarówek. Szybko okazało się, że nawet tak proste z pozoru zadanie wymaga pewnej analizy.

To co można zauważyć na pierwszy rzut oka to spore zróżnicowanie cenowe. Najtańsze żarówki można dostać już za kilka złotych. Te droższe mogą kosztować nawet kilka razy więcej. Nie byłbym więc sobą, gdyby nie postanowił tego przeanalizować. Odnalezienie powodu takiej dysproporcji okazało się bardzo łatwe. Cena żarówki zależy od jej typu. Teraz należy jedynie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto zapłacić więcej na starcie za LEDowe źródło światła, skoro ta tradycyjna, która przecież towarzyszy nam od wielu lat jest znacznie tańsza.

Odpowiedź również okazała się prosta, a wnioski w niej zawarte prezentuję poniżej. Od razu zaznaczę jednak, że dane zebrane poniżej nie są wytworem moich obliczeń, ale raczej efektem researchu i lektury wielu postów i artykułów, na jakie natknąłem się w trakcie.

Typ źródła światła: zwykła żarówka
Moc: 60W
Koszt jednej żarówki: ok. 5 zł*
Koszt zużycia prądu / dzień (założenie: 8 żarówek x 5 h): 1,2 zł
Koszt zużycia prądu / rok (założenie: 8 żarówek x 5 h): 438 zł

Typ źródła światła: żarówka energooszczędna
Moc: 11 W (odpowiednik zwykłej żarówki o mocy 60 W)
Koszt jednej żarówki: ok. 14 zł
Koszt zużycia prądu / dzień (założenie: 8 żarówek x 5 h): 0,44 zł
Koszt zużycia prądu / rok (założenie: 8 żarówek x 5 h): 160 zł

Typ źródła światła: żarówka LED
Moc: 8 W (odpowiednik zwykłej żarówki o mocy 60 W)
Koszt jednej żarówki: 25 zł *
Koszt zużycia prądu / dzień (założenie: 8 żarówek x 5 h): 0,32 zł
Koszt zużycia prądu / rok (założenie: 8 żarówek x 5 h): 116 zł

*średnia cena na podstawie dancyh ze sklepu: https://zpradem.pl/

Powiązane artykuły

Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 48 godzin.