Przemyślany romantyzm, czyli projekt oświetlenia ogrodu


Przemyślany romantyzm, czyli projekt oświetlenia ogrodu
Każdy z nas ma w sobie nutkę romantyzmu i lubi otaczać się pięknymi ozdobami. Podstawą do stworzenia odpowiedniego nastroju jest oświetlenie. Najlepszy efekt świetlny otrzymamy w ogrodzie lub tarasie, gdzie półmrok zieleni ocieplony zostanie ciepłem światła unoszącego się lampionów.

Zatem ile punktów świetlnych potrzebujemy oraz jak je rozmieścić w ogrodzie? Tak naprawdę zależy jaki efekt chcesz osiągnąć oraz jakie elementy znajdują się w twoim ogrodzie.

Oświetlenie roślinności

Przede wszystkim wykorzystaj roślinność. Drzewa to bardzo wdzięczne podłoże ulokowania wszelkiego rodzaju lampek, lamp czy lampionów. Luźno zwisając z gałęzi wprowadzają wakacyjny klimat niczym z kurortów nadmorskich. Samo ozdobienie drzew daje już spektakularny efekt. Do takiej aranżacji wystarczy dodać tylko delikatne elementy oświetlenia stolików ogrodowych, np. w postaci świec. Całość będzie wyglądać niezwykle romantycznie oraz relaksująco. Taka aranżacja doskonale spisze się podczas nieoficjalnych garden-party, które twoi goście zapamiętają na długo.

Oświetlenie LED również dobrze podkreśli i nada charakteru twoim roślinom. W szczególności dobrze wyglądają podświetlone od dołu oraz pod kątem. Nie zapominajmy w tym miejscu o odpowiednim oświetleniu trawnika. Zastosowane do tego celu lampy oraz punkty neonowe, powinny być zamontowane w taki sposób, aby nie zawadzać podczas koszenia.

Jednak zaprojektowanie ogrodu, którego wszystkie elementy stworzą jedną całość nie należy do najłatwiejszych. Warto tą pracę zlecić specjalistom. My polecamy domek.ogrodnika.pl, który wykona projekt ogrodu dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz ukształtowaniu terenu.

Podjazdy i ścieżki

Jeśli decydujemy się na oświetlenie ogrodu, przede wszystkim nie zapominajmy o podkreśleniu ścieżek oraz podjazdów, jak również schodów czy tarasów. W tym przypadku dobrze sprawdza się fotokomórki, włączające się pod wpływem ruchu. Pozwalają zaoszczędzić energię, oświetlają przejście tylko w chwili gdy widoczność jest potrzebna.

Oświetlenie ogrodu – kwestia bezpieczeństwa

W przypadku oświetlenia ogrodu szczególną uwagę należy zwrócić na zastosowane zabezpieczenia w instalacji. Wartość bezpieczeństwa wyznaczany jest na podstawie wskaźnika IP. Wskazuje on jak duża jest odporność instalacji świetlnej na kurz i wilgoć. Przede wszystkim IP opraw zewnętrznych powinny wynosić 44. Zaś przy oświetleniu przeznaczonym do montażu pod wodą, IP winno wahać się między 67 a 68.

Powiązane artykuły

Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 48 godzin.