Sukces, blog firmowy


Sukces, blog firmowy
Przychodzi chwila, w której zaczyna powstawać Twój blog firmowy. Musisz zwrócić uwagę na 5 złotych zasad blogów firmowych, o ile chcesz by ów blog odniósł sukces. Zasady, które wymienię są oczywiste i można zazwyczaj je zautomatyzować.

Jeśli uda Ci się spełnić oczekiwania czytelników, a także swoje wymagania, to tylko dzięki temu:

  • Zawartość (Content - czyli to czym wypełniamy bloga)
  • Komentarze (pozwól czytelnikom wypowiedzieć się)
  • Powracający (wierni użytkownicy zawsze wracają)
  • Polecenia
  • RSS

Postaram się krótko opisać co dokładnie mam na myśli. Interesująca treść na blogu zaciekawi użytkowników, potem użytkownicy będą pisać komentarze i kontaktować się z nami bezpośrednio. Musimy przypilnować, by użytkownicy mieli po co wracać na naszego bloga, czyli ponownie ciekawe wpisy są ważne. W miarę jak użytkownicy będą powracać do nas i staną się naszymi regularnymi gośćmi zapewne zaproszą swoich znajomych na naszego bloga. Koło się zamyka, statystyki bloga rosną.

Zawartość

Jeśli chcesz, by Twój blog firmowy był popularny to oczywiście wpisy, które będziesz na nim zamieszczać, muszą być najwyższej jakości. Starannie napisane i dopracowane wpisy będą wynagradzać Twoją pracę dobrymi wynikami oglądalności Twojego bloga. Ciekawa zawartość wpisu to nie wszystko!
Jeśli chcesz znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwarek to używaj słów kluczowych w tekście wpisu. Zastosuj takie frazy, które użytkownik prawdopodobnie wpisze do wyszukiwarki w trakcie szukania informacji, które mu chcesz przekazać. Jest to jedna z najważniejszych praktyk które MUSISZ stosować podczas pisania nowych wpisów na własnym blogu firmowym.

Poza contentem, czyli zawartością bloga, ważne jest jak zaprezentujesz jego zawartość. Ważne by było wszystko “na miejscu”, żeby można było szybko znaleźć odpowiednie funkcje strony, np: Menu, logo, umiejscowienie wpisu. Użytkownika często irytują rzeczy, które są inne niż to do czego jest przyzwyczajony.

Komentarze

Fundamentem blogów są komentarze do wpisów! Pozwól swoim czytelnikom na swobodę i udostępnij im formularz do komentowania wpisów. Piszesz ciekawe artykuły/wpisy na swoim blogu dla użytkowników- a oni mogą to skomentować, dodać swoją opinię, skrytykować.
Na dodaniu formularza Twoja praca nie może się skończyć. Koniecznie w wpisie umieszczaj pytania bez odpowiedzi lub wręcz bezpośrednio domagaj się komentarzy do wpisu. To tworzy interakcję pomiędzy firmą a użytkownikiem. Użytkownik czuje się dowartościowany przez możliwość dodania komentarza oraz przez to, że może wypowiedzieć się w ważnych czasami sprawach.
Istotne jest byś w miarę swoich możliwości odpowiadał na komentarze umieszczone przy wpisie. Nawiązuj konwersacje z czytelnikami. Podczas odpisywania na komentarz uśmiechnij się (dosłownie), osoba czytająca taki komentarz “zobaczy” ten uśmiech :-).

Powracający

Jeśli zainteresowani czytelnicy dostrzegą Twoje profesjonalne podejście do tworzenia bloga i jeśli znajdą na nim wartościowe materiały/informacje, mimowolnie powrócą po więcej. Dopieszczaj wpisy - udowodnij, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, pracuj wytrwale by uzyskać pożądane efekty.

Jeśli zdobędziesz wiernych czytelników - upewnij się, że jest im wygodnie i przyjemnie na blogu firmowym. Wyróżnij swoje najlepsze artykuły-po to żeby można było je szybko odnaleźć. Umieszczaj na dole wpisu odnośniki do powiązanych tematycznie wpisów.
Na końcu zadbaj o wygląd bloga. Dla samego wyglądu użytkownicy nie wejdą na Twojego bloga, ale chyba byś nie chciał żeby właśnie przez źle wyglądającego bloga Twoi czytelnicy opuszczali go z irytacją na twarzy?

Polecenia
Jeśli część Twoich czytelników poleci Twojego bloga swoim znajomym, to możesz uznać to za duży sukces!
Jak możesz samodzielnie polecić swojego bloga? Najprościej jest zrobić to ustnie i opowiedzieć o nim swoim znajomym. Ludzie podczas podejmowania decyzji sugerują się zdaniem innych ludzi, czytają opinie, oceny, komentarze. Np ja osobiście często pytam znajomych o film który ostatnio oglądali i mogą polecić. Tak samo odbywa się w Internecie i użytkownicy polecają sobie serwisy godne uwagi.

Dobrym pomysłem w przypadku firmowego bloga będzie umieszczenie odnośnika na stronie firmowej. Zapewne to pozwoli pozyskać na samym początku kilku-dziesięciu czytelników.
Pamiętaj również o takich serwisach jak Digg czy Wykop.pl. Społecznościowe serwisy które działają na zasadzie “polecania” ciekawych miejsc w sieci. Bardzo efektywne jest jeśli zostaniemy dostrzeżeni.
Sposobów na promowanie bloga firmowego jest sporo, wystarczy trochę pracy.

RSS
System RSS działa na zasadzie newsletterów. Jeśli czytelnicy będą subskrybować kanał RSS twojego bloga będzie to oznaczać, że chcą być na bieżąco informowani o nowościach, nowych wpisach na blogu firmowym.

RSS (Really Simple Syndication) to format przekazywania nagłówków wiadomości oparty na języku XML. Pełne teksty notatek lub ich “streszczenia” są dostępne natychmiast po opublikowaniu. Można je pobrać używając specjalnego czytnika RSS. Kanały informacyjne RSS wykorzystywane są również przy przesyłaniu informacji między serwisami internetowymi.

W tym momencie muszę wspomnieć również o komponowaniu ciekawych i porywających tytułów wpisów. Dlaczego? Czytniki RSS wyświetlają najczęściej tytuły wpisów a dopiero po kliknięciu na tytuł jego treść. Dlatego warto żebyś 2 minuty dłużej spędził nad wymyśleniem tytułu dla swojego wpisu.

Podsumowanie
Jeśli spełnisz wszystkie zasady, które opisałem powyżej-będzie to oznaczać że jesteś na dobrej drodze do osiągnięcia sukcesu. Pamiętaj o ciekawym contencie, o swoich czytelnikach i wysokich pozycjach w wyszukiwarkach.

Powiązane artykuły

Nowości

Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 48 godzin.