Recenzja Mac Mini


Recenzja Mac Mini
Apple zdecydowało się odświeżyć linię swoich najmniejszych komputerów stacjonarnych – Mac Mini. Nowe urządzenie względem ubiegłorocznej wersji zyskało sporo na wydajności dzięki zastosowaniu procesorów z linii Sandy Bridge.

Usunięcie napędu optycznego i jego konsekwencje

Najnowszy Mac Mini zaskakuje decyzją o pozbyciu się tradycyjnego napędu optycznego, co odbiło się szerokim echem wśród użytkowników. Ten krok Apple jasno wskazuje na kierunek, w jakim zmierzają ich technologie – w stronę pełnej digitalizacji i korzystania z treści w sieci. Mini komputery, jak np. ten model, są idealne do domowego użytku. Łączą w sobie elegancję, rozsądną cenę i solidną wydajność. Wszystko to sprawia, że pięknie prezentują się w każdym domowym wnętrzu, na przykład na biurku czy w pobliżu telewizora. Nowy design Mac Mini, zrobiony z jednego kawałka wytrzymałego aluminium, niewiele się zmienił, ale osiągnął efekt, który często zaskakuje gości, myślących, że to dekoder telewizyjny.

Funkcjonalność i złącza Mac Mini

Mac Mini przypomina bardziej przystawkę telewizyjną niż tradycyjny komputer. Jego konstrukcja pozbawiona napędu optycznego wzmacnia ten efekt. Jednak prawdziwy komputer zdradzają złącza umieszczone na tylnym panelu. Znajdziemy tam:

  • mikrostykowy włącznik,
  • gniazdo zasilania,
  • złącze Ethernet i FireWire 800,
  • gniazdo HDMI, thunderbolt, oraz cztery porty USB 2.0,
  • czytnik kart SDXC, a także liniowe wejścia audio i gniazdo JACK.

Blisko rozmieszczone porty mogą powodować trudności przy podłączaniu niecertyfikowanych akcesoriów, szczególnie wideo i USB. W pudełku znajdujemy przejściówkę HDMI-DVI oraz kabel zasilający, ale resztę akcesoriów musimy zakupić oddzielnie.

Parametry techniczne Mac Mini

W aspekcie technicznym parametry Mac Mini potrafią zaimponować. W najnowszym modelu Apple zastosował procesor Intel i5 2,5 GHz z rodziny Sandy Bridge, co zapewnia płynną i szybką pracę. Opcje zakupu obejmują także procesor i5 2,3 GHz, oraz mocniejszy model z i7 2,7 GHz. Standardowo otrzymujemy 4 GB RAM, z możliwością rozbudowy do 8 GB. Karta graficzna AMD Radeon HD 6630M obsługuje FullHD przez HDMI, a Thunderbolt pozwala na wyższe rozdzielczości. Dane są przechowywane na dysku twardym 500 GB, z możliwością rozszerzenia o SSD 256 GB dla szybszej pracy.

Porównanie Mac Mini i iMac

Zastanawiając się nad zakupem nowego komputera Apple, warto rozważyć porównanie Mac Mini i iMac. Choć Mac Mini jest bardziej przystępny cenowo, dodanie wszystkich niezbędnych akcesoriów, takich jak klawiatura, mysz, czy monitor, znacznie zwiększa końcowy koszt. iMac dostarcza zintegrowane rozwiązanie i może oferować większą wydajność za podobne pieniądze. Dla wielu użytkowników bogactwo i możliwości iMaca mogą stanowić lepszą inwestycję, szczególnie gdy zależy im na mocy obliczeniowej.

OS X Lion i nowości w systemie

Nowy system operacyjny OS X Lion wprowadził szereg innowacji, które czynią pracę z Mac Mini jeszcze przyjemniejszą. Wśród nich znajdziemy funkcję pełnoekranowego wyświetlania aplikacji, nowe gesty, oraz Mac AppStore, umożliwiający łatwe zakupy aplikacji. Rozwiązanie to zrekompensowało brak napędu optycznego. Nowe funkcje i optymalizacja systemu zgodnie z filozofią Apple, stawiają na intuicyjne, wygodne i wydajne rozwiązania.

Akcesoria do Mac Mini

Zakup samego Mac Mini to dopiero początek. Aby w pełni wykorzystać jego potencjał, potrzebne będą dodatkowe akcesoria do Mac Mini. Należy dokupić klawiaturę, mysz oraz monitor. Warto rozważyć zakup Magic TrackPad, który wspiera wszystkie nowe gesty OS X Lion, co zwiększa komfort pracy. Całkowity koszt akcesoriów wyniesie około 900 zł, bez monitora.

Ostateczna decyzja o zakupie

Mac Mini znany jest z bezszelestnej i stabilnej pracy, a w porównaniu do starszego modelu, wykazuje znaczący postęp technologiczny. Przy cenie około 2300 zł za podstawowy model może być atrakcyjnym wyborem, szczególnie jeśli mamy już niezbędne akcesoria. Jednak dla wymagających użytkowników, którzy muszą zakupić dodatkowy sprzęt, oferta iMac’a z większą wydajnością zdaje się być bardziej korzystna. Warto przekalkulować, które rozwiązanie bardziej wpisuje się w nasze potrzeby oraz budżet.

Powiązane artykuły