- 15.04.2020
- /
- Kategoria:
Pierwszym takim przedszkolem językowym w Krakowie jest trójjęzyczne przedszkole międzynarodowe powstające pod egidą International Trilingual School of Warsaw. Przy przedszkolu funkcjonuje też żłobek językowy.
Czym jest naturalna trójjęzyczność?
Naturalna trójjęzyczność jest rozwinięciem koncepcji dwujęzyczności. Dzieci uczone od najmłodszych lat dwóch lub trzech języków w sposób równorzędny, są w stanie wszystkie z tych języków przyswoić sobie jako naturalne. Choć nauka trójjęzyczności może trwać nieco dłużej niż jednego języka i powodować przejściowe opóźnienia w rozwoju władania językiem u dziecka, finalnie pozwala na opanowanie trzech języków jako macierzystych. Co to oznacza w praktyce?
-
Osoby wielojęzyczne szybciej rozumieją komunikaty. Ich mózgi pomijają fazę tłumaczenia, a przechodzą od razu do analizy znaczenia zdania. Umysł osoby naturalnie jednojęzycznej tłumaczy najpierw przekaz na język ojczysty, a dopiero później analizuje jego znaczenie. Trwa to dłużej i wymaga większego skupienia.
-
Dziecko trwale uczy się prawidłowej wymowy i akcentu, głęboko je internalizując. Dzięki temu prawidłowa wymowa przychodzi później w sposób naturalny. Dzieci wielojęzyczne są zdolne do prawidłowego wymawiania fonemów, z którymi nie poradzą sobie jednojęzyczni dorośli.
Trójjęzyczność wiąże się też z bardziej pośrednimi korzyściami
-
Dziecko wielojęzyczne znacznie łatwiej uczy się kolejnych języków.
-
Opanowanie języków nie wymaga dodatkowych zajęć pozaprzedszkolnych, co oszczędza czas i pieniądze.
-
Wychowane w wielojęzycznym i wielokulturowym środowisku dziecko traktuje inne kultury, zwyczaje i języki jako coś naturalnego, łatwiej się w nich odnajdując.
-
Dziecko jest przygotowane do kontynuowania edukacji i dalszego funkcjonowania w każdym z wyuczonych języków.
Co trójjęzyczność da Twojemu dziecku w dorosłym życiu?
-
Wielojęzyczność to furtka, by stać się prawdziwym obywatelem świata. Przykładowo zestawienie polski-angielski-hiszpański (lub francuski) umożliwi swobodną komunikację niemal na całym świecie, zaś kombinacja polski-chiński-angielski powoli na bezpośrednie kontakty z najbardziej perspektywiczną gospodarką kuli ziemskiej.
-
Doskonała znajomość trzech języków będzie atutem w CV, niezależnie od profesji.
-
Biegła trójjęzyczność czyni z takiej osoby naturalnego tłumacza symultanicznego, w dowolnej kombinacji opanowanych w dzieciństwie języków.
-
Z uwagi na wspomnianą wcześniej łatwość rozumienia, funkcjonowanie z każdym z przyswojonych języków przychodzi takiej osobie z łatwością, bez szkody dla innych niż językowe kompetencji.
-
To paszport do wielojęzycznych i wielokulturowych kontaktów biznesowych, przyjaźni i związków.
-
Pozwoli na korzystanie ze znacznie szerszych zasobów wiedzy i rozrywki w internecie.
-
Pozwoli na pełne zrozumienie specyficznych dla danego języka niuansów, często umykających osobom naturalnie jednojęzycznym.
Jak wygląda prawidłowa nauka trójjęzyczności?
W przypadku nauki naturalnej wielojęzyczności kluczową kwestią jest przestrzeganie zasady jedna osoba - jeden język w komunikacji z dzieckiem. Ma to zapobiec mieszaniu przez dziecko różnych języków. Ważne jest również równomierne rozłożenie proporcji każdego języka. Trzeba też dobrać nauczycieli którzy posługują się poprawnym językiem - zarówno jeśli chodzi o wymowę, gramatykę, jak i stylistykę - tak, by dziecko nabrało prawidłowych nawyków językowych.
W przedszkolach i żłobkach trójjęzycznych każdy język uczony jest przez osobnego native speakera. Proces nauki nie wymaga wydzielonych zajęć z języka - ani jako podstawowych, ani dodatkowych. Warto tu zaznaczyć, że nauka dziecka w placówce wielojęzycznej, pomimo czesnego wyższego niż w zwykłym przedszkolu lub żłobku, redukuje wydatki na zajęcia dodatkowe z języka. Oszczędza w ten sposób też czas dziecka, który rodzina może przeznaczyć tylko dla siebie.