Emulsja kontra MOHERY

  • 15.01.2018
  • /
  • Kategoria:

Emulsja kontra MOHERY
Rozmowa z Elżbietą Kwaśny, stylistką z jedenastoletnim stażem, mistrzynią Polski we fryzjerstwie, najbardziej kreatywną reprezentantką naszej kadry narodowej. Jej talent po raz pierwszy nagrodzili sędziowie na Mistrzostwach Europy w Berlinie 2002 r., gdzie kadra zajęła VI miejsce. Ma też na koncie udział w Mistrzostwach Świata w Las Vegas i Moskwie, skąd wróciła z najlepszymi notowaniami w kadrze. Dwa lata temu została wicemistrzynią Europy w kategorii układania włosów upiętych i długich rozpuszczonych.

DOROTA SŁOMCZYŃSKA: W maju reprezentowała Pani Polskę na Mistrzostwach
Europy we Frankfurcie, wróciła Pani z medalem?

ELŻBIETA KWAŚNY: Tym razem zajęłam piąte miejsce. Konkurencja była ogromna. Udział w tej rangi imprezach daje mi wiele satysfakcji. Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata to miejsce, gdzie spotykają się najlepsi pod względem technicznym fryzjerzy. To również mistrzowie z otwartymi głowami, którzy kreują fryzjerskie trendy. To właśnie m.in.na Mistrzostwa Świata czy Europy przygotowuje się nowości w cięciu, koloryzacji i stylizacji, które po kilku sezonach będą lansowane w kolorowych magazynach i będzie je nosić ulica.

Jakie nowości pojawiły się w tym roku na mistrzostwach?
Wyraźnie zaznaczyły się dwa trendy. Jedni styliści proponują styl romantyczny, czyli naturalnie wyglądające loki. Układa się je przede wszystkim na długich i półdługich włosach. To styl, który ma też określoną paletę barw. Dominują w niej głównie jasne, naturalne odcienie. Pastelowe, zgaszone blondy, miedź i blady sarni brąz.
Zupełnie inna kolorystyka pojawia się przy klasycznych cięciach. Tu dużo jest ciemnych kolorów. Głównie czerni z dodatkiem fioletu lub czerwieni. Kolor pojawia się w formie ostrych refleksów. To kolorystyka zastrzeżona przede wszystkim do krótkich, ale bardzo kobiecych fryzur. Obok koloru bardzo ważnym elementem fryzury jest też jej cięcie i stylizacja, bez której nie można ułożyć doskonałej i modnej fryzury.

I tak przeszłyśmy do sedna naszej rozmowy, czyli preparatów niezbędnych do
układania lansowanych fryzur. Jakie środki powinny się znaleźć na toaletce pani, która chce mieć modnie ułożoną fryzurę?
Oczywiście i w tym wypadku wszystko zależy od preferowanego trendu. Trzeba pamiętać, że współczesne środki do stylizacji umożliwiają ułożenie każdej fryzury bez względu na rodzaj włosów. To właśnie od doboru preparatów do stylizacji zależy efekt. Każda kobieta może dzięki nim jednego dnia mieć burzę loków, a następnego dnia proste jak drut włosy. Co ważne, środki do stylizacji fryzur nie tylko ułatwiają układanie włosów, ale co najistotniejsze, zawierają też substancje pielęgnacyjne.

Załóżmy więc, że chciałabym mieć loki. Jakie preparaty zaproponuje mi Pani do układania włosów?
Jeśli chcemy mieć fryzurę w romantycznym stylu, wówczas będą nam niezbędne różnego rodzaju środki, które ułatwiają skręt włosów, a jednocześnie utrwalają fryzurę. Mam tu na myśli wszelkiego typu mocno utrwalające żele. Na rynku pojawiły się m.in. takie, które ułatwiają ułożenie nawet tych niepodatnych na skręt i fale włosów. Decydując się na dany produkt, sprawdźmy jednak, czy dzięki niemu włosy będą miały naturalny zdrowy wygląd. Pamiętajmy również, że tego rodzaju produkty utrwalają fryzurę i sprawiają, że wygląda bardzo naturalnie, ale włosy są sztywne i nieprzyjemne w dotyku.
Zupełnie innych środków będziemy potrzebowali, jeśli chcemy ułożyć tzw. mokre loki. Tym razem niezbędne są tzw. płynne żele, dzięki którym włosy wyglądają jak mokre, choć są suche. To zasługa substancji, które wnikają we włosy i wewnątrz nich wysychają. Utrwalają więc skręt od wewnątrz. Dzięki tego typu produktom włosy są sprężyste, błyszczące, odżywione i przyjemne w dotyku.

A czy są już dostępne na rynku preparaty, które utrwalają loki, ale tak, by wyglądały i zachowywały się jak naturalne?
Tak, to cała gama żeli silikonowych. To najnowocześniejsze pod względem technologicznym żele. Połączenie w nich syntetycznych składników, takich jak silikon, i naturalnych, np. rumianku, jednocześnie nadaje fryzurze kształt i sprawia, że jest ona całkowicie elastyczna. To preparaty przeznaczony przede wszystkim do układania włosów długich i półdługich

Wiemy już, jak układać fryzury z kręconych włosów, a jakie produkty potrzebne są do układania fryzur z prostych włosów?
W tym wypadku potrzebne są zupełnie inne środki do stylizacji. Pamiętajmy, że nie ma produktów uniwersalnych, które jednocześnie będą skręcać i wygładzać włosy. Zacznijmy od tego, czy mamy proste, czy podatne na skręcanie włosy. Jeśli chcemy mieć ułożoną fryzurę z prostych włosów, a te mają skłonność do kręcenia, wówczas będą nam niezbędne przede wszystkim środki prostujące i wygładzająco- pielęgnujące oraz urządzenie mechaniczne, czyli prostownica. Przestrzegam przed używaniem prostownicy bezpośrednio na włosy bez używania środków do stylizacji. Częste stosowanie żelazka bardzo niszczy włosy. Najlepsze na rynku produkty do prostowania i wygładzania włosów mają w składzie naturalny silikon. Dzięki niemu włosy wyglądają bardzo naturalnie. Są błyszczące i przyjemne w dotyku. To produkty, które nie obciążają włosów. Jednocześnie służą do stylizacji i pielęgnacji. Mogą mieć postać lejących żeli, kapsułek jednorazowego użytku, jak również sprayu.

Jakich preparatów używa się w przypadku fryzur układanych z krótkich włosów?
Tu dominują przede wszystkim wszelkiego rodzaju środki w postaci gum, past, sprayów i oczywiście żeli. Fryzury z włosów krótkich najchętniej noszą osoby prowadzące aktywny tryb życia. Lubią częste zmiany i właśnie z myślą o nich producenci środków do stylizacji przygotowali całą gamę produktów, które sprawiają, że jedno nałożenie np. gumy sprawia, że możemy fryzurę w ciągu dnia kilkakrotnie przeczesać, zmieniając jej charakter i styl. Jednym z najlepszych w tej chwili produktów jest spray wzbogacony żywicą, która utrwala fryzurę i nadaje jej kształt zarówno podczas suszenia włosów, jak i po jego zakończeniu. Spray działa szybko, nie obciąża włosów i łatwo się z nich wyczesuje. Podobne właściwości mają też tzw. włókniste kremy. Nadają włosom naturalny połysk i pozwalają na kilkakrotne przeczesanie fryzury w ciągu dnia.

Jakie jeszcze produkty będą nam potrzebne do układania włosów?
Na Mistrzostwach Europy pokazano też całą gamę bardzo awangardowych fryzur typowych dla tzw. stylu grunge. Jeśli więc chcemy zgodnie z tym trendem skręcić sobie włosy w dredy, to niezbędna nam będzie np. plastyczna emulsja o gęstej kremowej konsystencji, mająca w składzie miliony podobnych do włosów włókien. Dzięki tego typu preparatom dredów nie trzeba czochrać przy pomocy moherowego beretu.

Dziękuję za rozmowę

Powiązane artykuły

Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 48 godzin.