Seks a gwalt ? Kiedy seks może zamienić się w gwalt ?

  • 02.06.2018
  • /
  • Kategoria:

Seks a gwalt ? Kiedy seks może zamienić się w gwalt ?
Opis przestępstwa zgwałcenia zawarty jest w art. 197 Kodeksu Karnego: Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

O przestępstwie możemy mówić w przypadku, gdy ofiara nie wyraziła zgody na zachowanie sprawcy- prawnie skutecznej zgody. W orzecznictwie sądu podkreślono, że nie można mówić o zgwałceniu, jeśli pokrzywdzona choćby niechętnie pozwala na zbliżenie seksualne, a w szczególności, gdy swym wcześniejszym postępowaniem sprawia na mężczyźnie wrażenie, że pozwolenia udzieli.
Zgwałcenie bowiem polega na zbliżeniu seksualnym pomimo sprzeciwu. Trzeba jednak podkreślić, że zgoda może być niewerbalna, może to być gest, ale nie może być wymuszona. Można zgodzić się na seks mimo braku entuzjastycznego do niego podejścia co nie czyni z drugiej osoby gwałciciela.
W przypadku, gdy potencjalny sprawca używa alkoholu podając go drugiej osobie to służy to tylko przełamaniu jej oporów moralnych i nie jest to przestępstwo. Tak przedstawia to orzecznictwo sądów, jednak pojawia się również stanowisko, że podstępem jest działanie które ma wyeliminować opór ofiary. W związku z tym należy ostrożnie podchodzić do uprawiania seksu z osobą, która jest w stanie upojenia.
Podsumowując użycie innych niż wskazane w przepisie sposobów doprowadzenia drugiej osoby do obcowania płciowego nie jest karalne. Ustalenie, że dana osoba popełnia przestępstwo rzutuje zarówno na sytuację ofiary jak i sprawcy, jeśli faktycznie doszło do popełnienia czynu zabronionego pamiętaj, że nie musisz składać wniosku o ściganie sprawcy, postępowanie zostanie wszczęte z urzędu. Ustawodawca wziął pod uwagę, że opowiadanie o doznanej przemocy seksualnej wiąże się z ponownym przeżywaniem emocji, które towarzyszyły zdarzeniu, bardzo często ofiara obawia się sprawcy i nie chce zawiadomić organów ścigania, a sprawca pozostaje bezkarny. Teraz ta bezkarność już nie jest możliwa.
Jeśli chciałbyś uzyskać poradę prawnika w powyższym lub też innym zakresie, jesteście Państwo pokrzywdzeni przestępstwem to zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Adwokacką Dominik Marchewka w Krakowie ul. Słoneckiego 4/24 lub pod numerem telefonu 530 834 077.
 

Powiązane artykuły

Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 48 godzin.