Zagospodarowanie małej kuchni - funkcjonalne rozwiązania.


Zagospodarowanie małej kuchni - funkcjonalne rozwiązania.
Jak zagospodarować małą kuchnie tak aby ładna i funkcjonalna? Kilka sztuszek które pozwolą na wykonaie kuchni małej i doskonałej.

Wydaje się że mała kuchnia to mało mebli, łatwo ją zaprojektować i jej cena powinna być niższa. Dodatkowo kuchnia powinna być funkcjonalna i ładna. Jak to wszystko pogodzić?

Projektowanie małej kuchni to sztuka kompromisów. Tutaj już nie wystarczy prosty program do projektowania mebli z którego możemy skorzystać w sklepie meblowym. Przy projektowaniu małej kuchni podejmujmy decyzje :

 • czy nasza kuchnia będzie otwarta a może zamknięta, a może będzie miała pół-wyspę?

 • jak będą przebiegały szafki? Pod sufit? A może będą standardowe?

 • Jaki materiał wybierzemy na fronty meblowe; lakier, płytę, fornir a może akryl?

 • w jaki sposób będą się otwierały szafki?

 • czy są specjalne dodatki które poprawią funkcjonalność małej kuchni i zwiększą nam przestrzeń roboczą?

 • jak doświetlić i rozjaśnić pomieszczenie?

Mała kuchnia-otwarta czy zamknięta?

Komfortową sytuację mamy wtedy kiedy naszą kuchnie możemy zaprojektować podczas projektowania całego mieszkania lub domu. Na tym etapie decydujemy jaki będzie rozkład ścianek i tutaj najłatwiej podjąć decyzję czy „otwieramy” kuchnię. Jeżeli otworzymy kuchnię to od razu pomieszczenie kuchenne wizualnie staje się większe. Mamy więcej przestrzeni i nie czujemy się stłoczeni pomiędzy szafkami i ścianami.

Doskonałym rozwiązaniem jest postawienie pomiędzy szafkami kuchennymi stołu lub zrobienie pół wyspy. Dzięki temu zyskujemy dodatkowy blat roboczy i miejsce do spożywania rodzinnych posiłków. Na pól-wyspie możemy od strony salonu zrobić około 20centymetrowe podwyższenie które które zasłoni nam bałagan w kuchni jednak straci ona funkcje stołu.

Kuchnia zamknięta

Jeżeli kupiliśmy mieszkanie z rynku wtórnego. To najczęściej mamy kuchnie zamkniętą. Było to rozwiązanie które było stosowane w starych blokach i mieszkaniach.

Największą zaletą kuchni zamkniętej jest brak zapachów z gotujących się potraw w całym domu. Również jeżeli mamy w domu gości to swobodnie możemy znosić brudne naczynia do kuchni i nie martwić się że to brzydko wygląda.

Jednak podstawą jest to że kuchnia posiada drzwi! Jeżeli kuchnia jest naprawdę mała to warto zastosować drzwi przesuwne. Jednak na ścianie z drzwiami nie będzie możliwości montażu szafek gornych.Tutaj mamy dwa rozwiązania:

 • drzwi montowane na prowadnicy nad otworem drzwiowym. Jednak tego rodzaju drzwi są niezbyt szczelne.

 • drzwi chowane w ścianie. Jednak tutaj występuje konieczność postawiania dodatkowej cienkiej ścianki w której będzie schowana kaseta drzwi jednak tutaj tracimy trochę powierzchni podłogi.

Kuchnia zamknięta ma również swoje zalety a podstawową jest to że zapachy z kuchni nie przenoszą się do pokoi.

Jednak pomieszczenie musi być zamknięte drzwiami i najlepiej zastosować drzwi przesuwne:

Jak rozplanować szafki w małej kuchni?

Podczas zamawiania kuchni na wymiar musimy pamiętać że do chodzenia po kuchni i swobodnego otwierania: szafek, piekarnika, lodówki i zmywarki potrzeba około 70 cm przed szafkami. Jeżeli ta odległość będzie mniejsza to mogą być problemy ze swobodnym otwieraniem sprzętów.

Otwieranie szafek możemy jednak rozwiązać:

 • zastosowanie drzwi przesuwnych w szafkach. Jednak to rozwiązanie nie jest za wygodne.

 • Drzwi o małych frontach. Jeżeli mamy szafkę o szerokości 60 cm to nie robimy jednych drzwi na szerokość 60 cm tylko dwoje po 30 cm otwieranych na boki.

 

Materia na fronty kuchni.

Różne materiały na fronty mają różną wytrzymałość na uszkodzenia. W małej kuchni sprawdzą się najlepiej fronty akrylowe białe. Akryl jest materiałem najbardziej odpornym na uderzenia i zarysowania o które w małej kuchni nie trudno. Ważne aby był białe. Białe błyszczące meble powiększają i rozjaśniają pomieszczenia

Kolory w malej kuchni.

Tutaj nie mamy wielkiego wyboru. Musimy stawiać na jasne kolory czyli wszystkie odcienie bieli i jasnej szarości. Wybierając fronty akrylowane mamy ograniczoną paletę barw i odcieni.

Dodatkowe miejsce robocze na blacie:

Są jedynie dwa sposoby powiększenia powierzchni roboczej blatu:

 • Jeżeli w kuchni jest w okno to zamiast parapetu robimy kawałek blatu który jest przedłużeniem blatu w reszcie szafek

 • zastosowanie blatu wysuwanego spod istniejącego blatu w szafkach. Aby skorzystać z niego trzeba go jednak wysunąć i tutaj tracimy miejsce na podłodze.

Reasumując:

Jeżeli mamy małe pomieszczenie kuchenne i chcemy je zagospodarować w 100%

To musimy zdecydować się na kuchnie na wymiar. Kuchnie na wymiar zamawiane u stolarzy mogą mieć dowolne rozwiązania i pozwalają zagospodarować przestrzeń do ostatniego centymetra.

Powiązane artykuły

Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 48 godzin.