Wybieramy najlepszą karmę dla psa

  • 28.09.2023
  • /
  • Kategoria:

Wybieramy najlepszą karmę dla psa
Właściciele czworonogów mogą mieć problem z wyborem najlepszej karmy gotowej dla swojego przyjaciela, ponieważ obecnie dostępnych jest wiele różnych jej rodzajów. Sięgamy po nową karmę z wielu powodów – m.in. ze względu na wiek psa, jego masę ciała, stan fizjologiczny, choroby lub gdy widzimy, że wcześniej kupiony pokarm naszemu pupilowi nie służy.

W zależności od wieku, stanu fizjologicznego (wzrost, ciąża, laktacja), sposobu użytkowania psa, długości jego okrywy włosowej czy temperatury otoczenia zapotrzebowanie na energię i podstawowe składniki pokarmowe różni się mniej lub bardziej istotnie. Metabolizm zwierzęcia i jego zapotrzebowanie na różne składniki pokarmowe zmieniają się z wiekiem. Szczenięta potrzebują więcej białka, witamin, minerałów i innych składników (w innych proporcjach) niż psy dorosłe.

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest inne także u starych psów. Ich metabolizm zwalnia, więcej komórek organizmu ulega katabolizmowi niż anabolizmowi, nasilają się problemy zdrowotne, zmienia się stan uzębienia itd. Dlatego właśnie producenci dzielą swoje wyroby na karmy dla szczeniąt, karmy dla psów dorosłych oraz karmy dla starszych psów. Ponieważ tempo dorastania i starzenia się, a tym samym zapotrzebowanie na składniki odżywcze, zależy od wielkości psa, wymienione grupy karm podzielone bywają czasami dodatkowo na grupy wagowe.

W przypadku psów rosnących należy podawać pokarm zbilansowany ze względu na specyficzne wymagania żywieniowe w tym okresie życia. Dobra karma dla psa jest szczególnie ważna w przypadku szczeniąt ras dużych i olbrzymich prawidłowe żywienie może być problematyczne. Psy tych ras jako osobniki dorosłe ważą ok. 40-80 kg. Noworodek molosa po urodzeniu waży około 1% masy ciała matki i w ciągu pierwszych tygodni życia przyrost jego masy ciała jest większy niż u szczeniąt ras mniejszych.
Jednocześnie okres wzrostu jest u tych psów dłuższy niż u mniejszych ras. Dopiero po 18-24 miesiącach osiągają masę właściwą dla dorosłego psa. Rasy miniaturowe i małe osiągają masę ciała dorosłego osobnika o wiele szybciej – około 6-10 miesiąca życia (szczenię molosa osiąga w tym okresie średnio połowę masy ciała dorosłego osobnika).
Karmienie starszych psów
Wskutek postępu, jaki dokonał się w zakresie walki z chorobami, a także żywienia psów domowych i opieki zdrowotnej nad nimi, wydłuża się czas życia naszych pupili. Ogólnie przyjmuje się, że 7 lat stanowi umowną granicę pomiędzy psem dorosłym a starym, jest to jednak bardzo przybliżony wskaźnik. Istnieje wiele czynników wpływających pośrednio lub bezpośrednio na proces starzenia się psa, a rozpiętość wieku, który można uznać za początek starości, jest duża. Zmiana diety w celu zapewnienia starzejącemu się zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych może spowolnić te procesy.

Polecamy: Oasy karma mokra dla psa

Wraz z wiekiem w organizmie psa zachodzą zmiany. Nie należy traktować ich jako zmian chorobowych, ale jako naturalny skutek procesów życiowych. Optymalne żywienie w okresie geriatrycznym ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu i minimalizowaniu skutków przewlekłych chorób, utrzymania właściwej masy ciała, podtrzymania witalności i zdrowia psów. Dlatego to kolejny ważny moment na zmianę pożywienia. Na rynku znajduje się wiele karm gotowych przeznaczonych dla seniorów, które uwzględniają ogólne potrzeby psów w podeszłym wieku. Natomiast spośród nich należy indywidualnie dobierać karmę mając na uwadze rozmiar, wielkość i twardość krokietów, które powinny być dopasowane do wielkości psa. Zapotrzebowanie na energię jest mniejsze niż u psów dorosłych w sile wieku.

Karmy dla psów sportowych
Sposób żywienia takiego psa powinien być dostosowany do zapotrzebowania energetycznego, które wynika z rasy, wieku, stanu zdrowia, sposobu utrzymania, rodzaju uprawianej dyscypliny, fazy i wielkości obciążeń treningowych, pory roku, klimatu oraz indywidualnych tendencji zwierzęcia. Psy o dużej aktywności fizycznej i użytkowe wymagają podawania pokarmów wysokoenergetycznych, bardzo dobrej jakości, o wysokiej strawności, aby ich przewód pokarmowy nie był nadmiernie obciążony. Takie psy mogą otrzymywać łatwo przyswajalne węglowodany, gdyż stwierdzono, że mają one pozytywny wpływ na zdolność do wysiłku fizycznego. Możemy polecić dobrą karmę Primal karma. Wykazano także, że podanie psom zaprzęgowym bezpośrednio po biegu łatwo przyswajalnych polimerów glukozy pobudza odbudowę glikogenu. W diecie psów sportowych i pracujących często łączy się węglowodany z białkiem, celem nasilenia wzrostu zawartości glikogenu w mięśniach szkieletowych.

Białko jest składnikiem niezbędnym w procesach regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym. Najlepszym wyznacznikiem prawidłowego żywienia psa jest ocena jego kondycji, stanu skóry i okrywy włosowej. Ze względu na większe obciążenie aparatu ruchu u psów użytkowych należy nie tylko dbać o zbilansowaną dietę i odpowiednią masę ciała, ale dodatkowo podawać suplementy, które mają za zadanie chronić stawy, lub wybrać gotową karmę zawierającą takie składniki. Podstawowe preparaty powinny zawierać glukozaminę oraz chondroitynę, które naturalnie występują w chrząstce stawowej, zapobiegają jej urazom w czasie ruchu oraz wspomagają regenerację. Zmniejszają także ból stawów oraz niwelują tarcie pomiędzy ruchomymi elementami stawu, które mają ze sobą kontakt. Kwas hialuronowy jest kolejnym składnikiem, który występuje naturalnie w organizmach ludzkich oraz zwierzęcych.

Powiązane artykuły

Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 48 godzin.