Słownik pojęć blogowych


Słownik pojęć blogowych
Postanowiłem przygotować mały blogosłowniczek. Poniżej znajdziesz pojęcia, na które możesz natknąć się wchodząc w świat blogów.

Blog, weblog
Strona www na której umieszcza się wpisy/aktualności, taka strona jest prowadzona zazwyczaj przez jedną osobę i jest internetowym pamiętnikiem. Na blogu można umieszczać tekst jak i zdjęcia, czy też krótkie filmiki.

Blog firmowy, blog biznesowy
Podobnie jak blog to strona internetowa, na której są umieszczane wpisy i aktualności oznaczone tematem i datą publikacji. Dotyczą firmy, która takiego bloga prowadzi. Blog firmowy prowadzić może jedna osoba lub kilka osób w zespole. Blog taki może być pamiętnikiem lub miejscem gdzie publikuje się ciekawostki z życia codziennego firmy.

blog wewnętrzny/zewnętrzny
Rodzaje bloga: wewnętrzny to taki blog który nie jest widoczny w Internecie. Blog wewnętrzny jest dostępny wyłącznie zamkniętej grupie uprawnionej do jego wyświetlania. Przykład zastosowania: blog firmowy pracowników.
Blog zewnętrzny to rodzaj blogów jaki spotykamy codziennie w Internecie. Blog otwarty dla odwiedzających.

Blogosfera
Nazwa opisująca ludzi piszących blogi. Blogosfera to osoby i wszystko co dotyczy blogów. Podobnie jak biznesmeni dla biznesu.

Blogowicz
Człowiek który prowadzi bloga.

Blogroll
Blogroll to zazwyczaj spis blogów które warto odwiedzić. Spis blogów z blogroll znajdziesz na blogu, który aktualnie odwiedzasz. Na spisie umieszczone są blogi o podobnej treści lub zaprzyjaźnione.

Czytnik kanałów RSS
Aplikacja, która umożliwia przeglądanie kanałów RSS. Zazwyczaj pozwala przeglądać jednocześnie kilka kanałów. Można definiować alerty na słowa kluczowe, które nas interesują itd. Niezbędnik każdego czytelnika blogów!

Komentarz
Komentarz to tekst, który został umieszczony przez odwiedzającego czytelnika. Komentarz znajduje się zazwyczaj pod artykułem. Komentarze to główny kanał komunikacji autora bloga z odwiedzającymi bloga.

Odnośnik bezpośredni
To adres www prowadzący bezpośrednio do strony z artykułem. Taki odnośnik nie zmieni się nawet po zmianie nazwy artykuły itd. Unikasz w ten sposób sytuacji, gdy stary odnośnik przestaje działać, a odwiedzający nie mogą trafić na nowy adres.

Post/Wpis
To tekst, który umieścił autor bloga - wpis jest oznaczony tematem oraz datą opublikowania.

Spam
Niechciane wiadomości, znane zjawisko z poczty elektronicznej - powoli zaczyna występować na stronach www w postaci spam komentarzy.

Powiązane artykuły

Nowości

Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 48 godzin.