Rynek pracy - co o nim sądzisz?

  • 14.07.2018
  • /
  • Kategoria:

Rynek pracy - co o nim sądzisz?
Niskie bezrobocie, migracje zarobkowe, rosnąca liczba freelancerów a może inny trend? Co w największym stopniu wpływa na rynek pracy w 2018 roku?

Jakie są najważniejsze trendy na rynku pracy?
 

  • Niskie bezrobocie - 2018 to kolejny rok rekordowo niskiego bezrobocia.
  • Wartość ta sukcesywnie spadała. Dla pracodawców jest to odwrócenie roli – teraz to oni są tą słabszą stroną na rynku pracy. Z tego względu pojawiła się presja na wzrost wynagrodzeń. Jednocześnie tak niskie bezrobocie powoduje, że Polska powoli przestaje walczyć na międzynarodowych rynkach kosztami pracy. Z tego względu, by nie wpaść w pułapkę średniego rozwoju, musi budować innowacyjną gospodarkę.
  • Na rynku działa coraz więcej niezależnych bytów – badania Adecco wskazują, że 30 proc. pracowników w USA i UE to wolni strzelcy – ludzie, którzy zamiast pracować dla jednego pracodawcy, funkcjonują niezależnie, zbierając zlecenia. W tej grupie znajdują się również solopreneurzy – wyspecjalizowani pracownicy, którzy dobrowolnie rezygnują z etatu aby pracować dla różnych zleceniodawców i samodzielnie wybierać sobie projekty.
  • Wiele wskazuje, że bezrobocie w 2018 roku ustabilizuje się na obecnym poziomie. Tym samym rosła będzie presja na wzrost płac. Pracodawcy z kolei będą musieli otworzyć się bardziej na pracowników ze wschodu, przede wszystkim z Ukrainy.
  • W związku z trwającymi przygotowaniami do Brexitu kolejne instytucje będą szukały dobrej bazy dla swoich europejskich struktur. Polska jest wymieniana jako dobra lokalizacja dla takich instytucji jak JP Morgan Chase. W związku z tym pojawi się na rynku gigantyczne zapotrzebowanie na specjalistów z bankowości, finansów i IT.
  • Rynek pracownika nadal szalał będzie na rynku IT. Już w tej chwili brakuje w Polsce ponad 50 tys, informatyków. Popyt na pracowników jest w tej branży szalony. Dodatkowo o polskich koderów skutecznie biją się również zagraniczni gracze. Dlatego na tym rynku rynek pracownika będzie trwał.

W Adecco codziennie mamy bezpośredni kontakt z rynkiem pracy, analizujemy go, wyciągamy wnioski, budujemy odpowiednie strategie rozwoju, żeby Kandydaci mogli sprawnie i bezstresowo znaleźć swojego wymarzonego pracodawcę. A teraz wyobraź sobie, że... jesteś nami! Napisz w kilku zdaniach co sądzisz o obecnym rynku pracy. 6 najlepszych odpowiedzi nagrodzimy telefonem marki Huawei Y6.
 
Weź udział w konkursie na facebook.com/AdeccoWarszawa

Konkurs potrwa do 4 lipca 2018 r.

Powiązane artykuły

270 artykułów

Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł za darmo i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 24 godziny.