Prawidłowa postawa dla naszego zdrowia


Prawidłowa postawa dla naszego zdrowia
Kręgosłup to centralny element szkieletu, który stanowi podporę dla całego ciała człowieka. Jego prawidłowy kształt i funkcjonowanie mają wpływ na komfort naszego życia, a często także na jakość wykonywanej przez nas pracy.

Niestety, jak się okazuje w krajach rozwiniętych, aż 84% społeczeństwa cierpi na bóle kręgosłupa, lecz tylko połowa podejmuje leczenie. Jak dbać o to, co najważniejsze dla jego właściwego funkcjonowania?     

TROCHĘ STATYSTYKI     

Z danych przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że jako powód przebywania na zwolnieniu lekarskim aż 51% chorych podało ból odcinka szyjnego kręgosłupa, a 34% uskarżało się na ból dolnego odcinka. Szacuje się, że dyskomfort związany z bólem kręgosłupa występuje częściej niż nadciśnienie, które obecnie jest już na drugim miejscu schorzeń przewlekłych. Nasi rodacy przeważnie zmagają się z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa, skoliozą, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa i osteoporozą. Niestety okazuje się, że tylko połowa cierpiących podejmuje leczenie. Dlaczego tak się dzieje?     

Przede wszystkim uważamy, że ból nie jest na tyle silny, aby wymagał specjalistycznej pomocy. Często też nie wiemy, jak szukać pomocy i zniechęca nas czas oczekiwania na zabieg. Ortopedzi jednak alarmują – w przypadku schorzeń kręgosłupa, czas odgrywa bardzo ważną rolę. Zmiany, które w nim zachodzą postępują i niestety same się „nie naprawią”. Dlatego należy mieć świadomość, że im dłużej czekamy z udaniem się do specjalisty, tym bardziej skomplikowane leczenie będzie nas czekać. Z jakich zatem zabiegów ortopedycznych możemy skorzystać?

POSTAW NA ZDROWY KRĘGOSŁUP       

W Prywatnej Lecznicy Certus  wystarczy umówić się na wizytę do  specjalisty ortopedii i traumatologii narządu ruchu – dra n. med. Adama Sulewskiego, który w trakcie konsultacji przeprowadzi badanie i postawi diagnozę. Następnie, jeżeli tego będzie wymagało leczenie - zostaniemy skierowani na odpowiedni zabieg ortopedyczny z zakresu leczenia chorób kręgosłupa. Spośród wielu metod terapii w Prywatnej Lecznicy Certus można wykonać m.in. z diagnostyczno-terapeutycznego ostrzyknięcia stawów i korzeni nerwowych. Tego typu iniekcja ma za zadanie złagodzić dolegliwości bólowe, w miejscu ich powstania.

Jeśli zmagamy się z dyskopatią, czyli schorzeniami krążka międzykręgowego, to z pomocą przychodzi nam DiscoGel. Jest to żelowy implant na bazie etanolu, który lekarz wstrzykuje podskórnie do jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. Działa on przeciwzapalnie i blokuje receptory bólowe.  

Gdy doskwiera nam choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa warto zastanowić się nad zastosowaniem krioablacji, która jest metodą leczenia bólu przewlekłego. W pierwszej kolejności lekarz wstrzykuje substancję znieczulającą, a następnie wprowadza igłę, której koniec znajduje się precyzyjnie w miejscu bólu. Przez igłę przepuszczany zostaje gaz medyczny schładzający końcówkę igły do bardzo niskiej temperatury. Powoduje to częściowe uszkodzenie włókien nerwowych, wywołujących uczucie bólu w zmienionych chorobowo strukturach.

Skuteczną metodą leczenia bólu kręgosłupa jest także RFA, czyli ablacja prądem o częstotliwości radiowej. W miejsce, w którym powstaje ból, wprowadzona zostaje elektroda. Podczas jej pracy wytwarza się ciepło, mające za zadanie zmianę przewodnictwa w nerwie, co zmniejsza odczuwany ból.
 
NIE TAKI DIABEŁ STRASZNY       

Powyższe metody leczenia bólów kręgosłupa są wykonywane w Prywatnej Lecznicy Certus w Poznaniu. W której realizowane są także takie zabiegi jak: endoskopia dysku, kifoplastyka, korekcja skoliozy, korekcja i stabilizacja kręgozmyku, mikrodycektomia, stabilizacja przeznasadowa kręgosłupa, wertebroplastyka czy operacje implantacji sztucznego krążka do przestrzeni międzykręgowej.        

Jak widać istnieje wiele sposobów pomagających uporać się z bólem kręgosłupa. Właściwie tylko od stopnia zaawansowania schorzenia zależy, który z nich zostanie zalecony przez lekarza.  Warto jednak nie zwlekać, gdy pojawią się pierwsze bóle. Kręgosłup i jego prawidłowa budowa znacząco wpływają na nasz komfort życia, dlatego powinniśmy o niego stale dbać.         

 

Komentarze

Powiązane artykuły

Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 48 godzin.