Prawa rodziców po poronieniu


Prawa rodziców po poronieniu
Po poronieniu przysługują Ci pewne prawa, z których możesz skorzystać bez względu na czas trwania Twojej ciąży i moment poronienia.

Są to prawa do: rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC), organizacji pogrzebu, przyjęcia zasiłku pogrzebowego (4000 złotych) oraz urlopu macierzyńskiego (56dni).

Masz prawo do rejestracji dziecka w USC
Kiedy dojdzie do poronienia, personel szpitala wyda kartę martwego urodzenia, na podstawie której będziesz miała możliwość rejestracji swojego dziecka. Zostanie ona przekazana bezpośrednio do Urzędu Stanu Cywilnego lub Tobie. Później powinnaś udać się do USC, gdzie urzędnik sporządzi akt urodzenia dziecka. Będą na nim podstawowe dane (imię, nazwisko, miejsce urodzenia, płeć, dane Twoje oraz ojca etc.) oraz informacja o urodzeniu martwym. Akt ten zastępuje akt zgonu. Jeśli nie zdecydujesz się na rejestrację dziecka, nie będziesz mogła odebrać zasiłku pogrzebowego ani przejść na urlop macierzyński.

Ważne, abyś zdawała sobie sprawę, że do wydania karty martwego urodzenia niezbędne jest określenie płci dziecka. Przy poronieniu po 16. tygodniu ciąży zostanie ona prawdopodobnie ustalona w szpitalu przez lekarza. Jeśli utrata ciąży nastąpiła wcześniej, może być potrzebna realizacja genetycznych badań płci. Ich przeprowadzenie jest możliwe bez względu na to, na jakim etapie doszło do poronienia.

Masz prawo zorganizować pogrzeb Twojego dziecka
Możesz zrobić to bez względu na to, czy zdecydowałaś się wcześniej odebrać kartę martwego urodzenia i zarejestrować dziecko. Jeśli nie, personel szpitala wydaje kartę zgonu, która również umożliwia organizację pogrzebu. Pamiętaj, że dokument ten nie zapewnia jednak możliwości odebrania zasiłku pogrzebowego czy przejścia na urlop macierzyński.

Po odebraniu potrzebnych dokumentów (karta zgonu lub karta martwego urodzenia), szczegóły pochówku należy ustalić z zarządcą cmentarza oraz księdzem lub innym duchownym. Jeśli chcesz, pogrzeb może być bowiem zorganizowany w obrządku katolickim (msza lub krótka modlitwa na cmentarzu) lub innym – w zależności od Twojej wiary i przekonań. Pamiętaj, że to Ty decydujesz o tym, gdzie, kiedy i w jaki sposób pochowasz swoje dziecko.
Prawa rodziców po poronieniu obejmują też zasiłek pogrzebowy (4000 złotych)
Bez względu na to, ile kosztuje pogrzeb dziecka, zasiłek pogrzebowy to 4000 złotych. Do jego odbioru będziesz potrzebowała nie tylko aktu urodzenia (z adnotacją o urodzeniu martwym), ale także wszelkich dokumentów czy faktur, które potwierdzą poniesione na pogrzeb koszty. Wniosek o zasiłek składa się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 12 miesięcy od dnia poronienia.

Możesz przejść na skrócony urlop macierzyński – 56 dni
Każda pracująca kobieta po poronieniu ma prawo do urlopu macierzyńskiego w wymiarze 56 dni. Czas liczy się od dnia poronienia. Pamiętaj, że taki urlop jest płatny 100% i zastępuje L4 (płatne 70 lub 80%), a także urlop wypoczynkowy. Żeby skorzystać z tego prawa, powinnaś przedstawić swojemu pracodawcy wyłącznie skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Nie ma konieczności przekazywania np. dokumentów od lekarza. Udzielenie urlopu jest obowiązkiem pracodawcy.

Prawa w szpitalu to m.in. pomoc psychologiczna
Od czerwca 2016 roku, kiedy w życie weszły nowe zasady opieki okołoporodowej dla kobiet po niepowodzeniach położniczych, personel szpitala musi również przestrzegać specjalnych praw w szpitalu. Należą do nich m.in. zapewnienie czasu do oswojenia się z informacją o utracie ciąży, traktowanie z szacunkiem, pomoc psychologiczna, dokładnie tłumaczenie przebiegu wszystkich procedur czy przekazanie informacji o pomocy i prawach po wyjściu z placówki. Co więcej, powinnaś znajdować się w innej sali niż kobiety, które są w ciąży lub urodziły zdrowe dzieci i mieć z nimi minimalny kontakt.

Powiązane artykuły