Pozycjonowanie - Efektywna reklama strony WWW


Pozycjonowanie - Efektywna reklama strony WWW
Niniejszy kurs pozycjonowania chcę rozpocząć od sprecyzowania, czym jest pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach. Definicje, na które natrafić można w internecie, w moim przekonaniu, nie oddają całej jego istoty. Definicje pozycjonowania skupiają się bowiem na podejmowanych środkach, a nie na zamierzonym celu – czyli promocji strony internetowej.

Pozycjonowanie stron jest jedną z form promocji strony internetowej w sieci WWW. Pozycjonowanie stron ma na celu dotarcie do określonej grupy docelowej odbiorców, poprzez promowanie strony w wyszukiwarkach internetowych.

Targetowanie uzyskuje się poprzez odpowiedni dobór słów i fraz kluczowych, ustalonych poprzez badania marketingowe. Dzięki skutecznie przeprowadzonemu pozycjonowaniu strony, zostaje ona wyświetlana, dla ustalonych słów i fraz, na wysokich pozycjach na liście wyszukiwania (SERP), co umożliwia zaprezentowanie oferty (będącej treścią strony) zainteresowanemu odbiorcy.

Pozycjonowanie strony jest jednym z elementów marketingu i powinno być spójne z główną strategią marketingową firmy. W tym zakresie niezwykle istotnym jest odpowiedni dobór wyrażeń kluczowych. Powszechnie stosowana jest metoda doboru najczęściej wyszukiwanych słów i fraz, bez uwzględnienia “preferencji” językowych grupy docelowej. Jest to duży błąd. Znalezienie tych wyrażeń, którymi posługują się osoby, do których adresowana jest oferta ma duże znaczenie, a efekty pozycjonowania widoczne są dużo szybciej niż przy wyborze bardziej obleganych i konkurencyjnych fraz.

Przede wszystkim, użycie bardziej precyzyjnego wyrażenia do pozycjonowania umożliwia dużo szybsze i dużo tańsze dotarcie na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.

Wykorzystanie najpopularniejszych fraz, z pominięciem tych, którymi posługują się osoby z grupy docelowej, jest sabotażem. Osoby, które potencjalnie najbardziej są zainteresowane ofertą nie mają możliwości zapoznania się z nią. Aby przybliżyć Ci to zagadnienie wyjaśnię na przykładzie.

Wyobraź sobie firmę hostingową. Oferuje ona hosting na najwyższym poziomie. Zapewnia niezawodność, szybkość, bezpieczeństwo. Co za tym idzie, oferowane przez nią serwery są drogie, chociaż w tej klasie usług należą do najtańszych.

Firma, uważając, że za tą klasę profesjonalnego hostingu opłata jest bardzo niska (najtańsza na rynku), dlatego zdecydowała się pozycjonować swoją stronę na frazę “tani hosting”. Czy postąpiła słusznie?

Zastanówmy się, czy osoby, które poszukują tej klasy hostingu wpisują do wyszukiwarki frazę “tani hosting”? Uważam, że firma zdecydowanie lepiej postąpiłaby wybierając inne frazy do pozycjonowania, choćby “profesjonalny hosting”. Owszem, jak można zauważyć zdecydowanie mniej osób poszukuje frazy drugiej niż tej pierwszej, ale to te osoby, które wpisują “profesjonalny hosting” są potencjalnymi klientami firmy, nie zaś te, które poszukują usługi za najniższe pieniądze.

Powyższy przykład, chociaż może wydawać się naciągany pokazuje wyraźnie, że nie liczy się ilość, ale trafność wyboru słów i fraz kluczowych. Sam powiedz, czy lepiej 1000 odwiedzających i 1 klient, czy 20 odwiedzających i 5 klientów?

Innym bardzo często pomijanym zagadnieniem przy wyborze wyrażeń kluczowych jest gwara, slang. Przy wyborze fraz kluczowych często kosmiczne efekty daje użycie określeń, występujących wśród określonej grupy wiekowej, zwłaszcza jeśli oferta kierowana jest do osób w wieku starszym.

Wynika to stąd, że z internetu w większości korzystają osoby młodsze, co de facto przekłada się na częstotliwość konkretnych zapytań. Znaleźć można wiele fraz, które przy pozycjonowaniu są pomijane a w sposób perfekcyjny targetują stronę do właściwej grupy docelowej odbiorców.

Powiązane artykuły

Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł za darmo i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 24 godziny.