- 15.01.2018
- /
- Kategoria:
Marek Jerzak: Skąd pomysł na wprowadzenie nowego standardu badań na rynek prasy branżowej?
Izabella Anuszewska: Pierwszy raz badanie to przeprowadziliśmy w 2002 r. Pracowaliśmy wtedy na zlecenie „Rzeczpospolitej” i przeprowadzaliśmy je na grupie menedżerów. Odtąd stało się ono standardem na rynku prasy ekonomicznej. Wpadliśmy na pomysł, by podobny standard wyznaczyć dla prasy branżowej.
Jak wyglądało badanie?
Było realizowane na tysiąc osobowej próbie reprezentatywnej dla właścicieli i decydentów sklepów. Proporcje pomiędzy poszczególnymi ich branżami ustaliliśmy na podstawie „Raportu o działalności przedsiębiorstw” przygotowanego przez GUS. Namiary na placówki również musiały pochodzić z niezależnego źródła. Nie mogły być to przecież dane pochodzące od wydawców, gdyż rodziłyby się podejrzenia co do obiektywności. Skorzystaliśmy więc z takich źródeł jak Teleadreson, PKT czy Panorama Firm.
Jaką metodą przeprowadzane są te badania?
Telefoniczną, ale wcześniej zrealizowaliśmy jedną falę metodą „face to face”. Wyniki obydwu badań były ze sobą zgodne, dlatego opieramy się głównie na metodzie telefonicznej.
Ale na czym polega rewolucyjność nowej metody badawczej?
Sytuacja na rynku handlowych wydawnictw branżowych bardzo zaczęła się zmieniać. Dochodziły nowe, o bardzo podobnych tytułach. Nie wszystkie były wysokonakładowe, a dotychczasowe badania czytelnictwa nie zawsze trafnie oddawały relacje między wielkością nakładu a wskaźnikami czytelnictwa. Rozpoczęliśmy więc rozmowy z reklamodawcami, starając się dowiedzieć, jakie informacje są dla nich istotne. Okazało się, że praktyka mediaplanowania w prasie handlowej bierze pod uwagę dwa elementy. Badania czytelnictwa, ale i nakład. Powstała więc koncepcja, ażeby wykonać badanie, które można by nazwać badaniem najwyżej zasięgowej prasy branżowej. Okazało się wówczas, że lista skraca się do czterech tytułów, które od więcej niż roku ukazują się w nakładzie przynajmniej 60 tys. egzemplarzy miesięcznie.
Jak badanie zostało odebrane?
Badanie zostało dobrze przyjęte, do tego stopnia, że część tytułów o niższym nakładzie, chcąc uczestniczyć już w przyszłorocznej edycji, podniosła swoje nakłady. Atutem tego badania jest również to, że jego wyniki są dostępne w formacie narzędzia mediaplanerskiego. Jest ono tak robione, by użytkownik mógł wynieść z niego jak najwięcej korzyści i jak najłatwiej oraz jak najefektywniej zaplanować swoją kampanię.