Kopaczka do ziemniaków – niby prosta, ale wybór nie będzie łatwy


Kopaczka do ziemniaków – niby prosta, ale wybór nie będzie łatwy
Wibracyjna kopaczka do ziemniaków – jedna z najprostszych pod względem technicznym maszyn rolniczych. Może się wydawać, że jej wybór polega w zasadzie tylko na znalezieniu najtańszej oferty.

Wibracyjna kopaczka do ziemniaków – jedna z najprostszych pod względem technicznym maszyn rolniczych. Może się wydawać, że jej wybór polega w zasadzie tylko na znalezieniu najtańszej oferty. Jednak taka strategia zwykle prowadzi do zakupu co prawda taniej, ale niezbyt funkcjonalnej kopaczki. Jak więc należy postąpić?

Proste kryteria wyboru prostej maszyny

Jest parę takich maszyn rolniczych, które przez swoją prostą budowę stwarzają wrażenie, że wszystkie modele są prawie takie same: kopaczka do ziemniaków, kosiarka bijakowa czy rozdrabniacz do trawy. Na jakie parametry zwrócić uwagę w przypadku kopaczki, żeby nie popełnić błędu w wyborze maszyny?

  • Moc ciągnika. Ten parametr jest istotny w przypadku wszystkich maszyn zasilanych z ciągnika i wynika z pewnych cech konstrukcyjnych.
  • Wydajność. Ten parametr też jest oczywisty, ale trzeba powiązać go z prędkością roboczą (w przypadku niewielkich kopaczek ok. 3-4 km/h) i wymiarami lemiesza.
  • Ilość rzędów. Pozornie im więcej, tym lepiej, ale wielorzędowe kopaczki są mniej elastyczne i zajmują znacznie więcej miejsca, co może być utrudnieniem w czasie przechowywania maszyny.
  • Liczba obrotów. Mniejsza oznacza zwykle większą delikatność, ale poważnie zmniejsza wydajność. Zbyt duża z kolei będzie mogła wpłynąć na zwiększenie strat i zmniejszenie dokładności kopania.

Są też oczywiście inne kryteria: wymiary zewnętrzne, wielkość nachylenia, na jakim kopaczka do ziemniaków spełnia jeszcze swoje zadanie czy choćby jakość powłoki lakierniczej, co bardzo mocno przełoży się na trwałość. Nie wszystkie te cechy uda się jednak zawsze od razu porównać, dlatego warto przede wszystkim zapamiętać, że prostota konstrukcji nie oznacza jeszcze łatwej decyzji zakupowej.

Cechy dobrej kopaczki do ziemniaków

Patrząc na liczbowe wartości parametrów kopaczek, nie zawsze można łatwo zrozumieć, dlaczego są one tak istotne. Warto zatem skupić się na czymś innym – na cechach, które będą charakteryzowały dobrze dobraną maszynę. Przede wszystkim żadna nie będzie uniwersalna: model idealny nie istnieje i zawsze trzeba myśleć o zastosowaniu w konkretnych warunkach.

  • Bezpieczeństwo i delikatność. Kopaczka do ziemniaków musi być bezpieczna do osób, które będą ją obsługiwały. Jest to urządzenie, które waży co najmniej 200 kilogramów, a więc niemało, ma elementy ruchome, które obracają się 500 razy na minutę i źle zaprojektowana naprawdę może zrobić krzywdę. Po drugie – kopaczka do ziemniaków nie może niszczyć bulw, a to zdarza się w przypadku najtańszych, kiepsko zaprojektowanych modeli.
  • Stabilność. Poza wydajnością ważna jest jeszcze skuteczność, a ta zależy od stabilności. Im cięższa kopaczka do ziemniaków i im szerzej osadzone ma koła, tym stabilniej trzyma się podłoża, ale też może być mniej zwrotna i droższa. Tu trzeba więc znaleźć jakiś kompromis.
  • Praca w trudnych warunkach. Dla wielu kopaczek problemem są lokalne nierówności gruntu (tu znów przydaje się stabilna konstrukcja, która umożliwia ich pokonanie bez awarii) oraz nachylenie, które kopaczka do ziemniaków pokona, albo nie – w zależności od ogólnej konstrukcji ramy.
  • Trwałość. Kopaczka to nie jest sprzęt na jeden sezon. Wykonana z trwalszych materiałów i lepiej zabezpieczona będzie mogła po prostu pracować dłużej, a to jest korzystne w przypadku każdego sprzętu.

Pamiętaj – wybierając kopaczkę, nie kieruj się jakimiś abstrakcyjnymi wartościami, które przedstawia się jako idealne. Zawsze upewnij się, że właśnie takie parametry sprawią, że będzie to najlepsza kopaczka do ziemniaków na Twoje pole.

kopaczka do ziemniaków, kopaczki do ziemniaków, kopaczka do ziemniaków jednorzędowa, jak zrobic kopaczke do ziemniakow, kopaczka, kopaczki, kopaczka wibracyjna, maszyny do ziemniaków, kopaczka elewatorowa wymiary, kopaczka do kartofli, budowa kopaczki do ziemniaków, kopaczek, kopaczka jednorzędowa wibracyjna, kopaczka ziemniaków, kopaczka jednorzędowa, kopaczka do ziemniakow, kopaczka wibracyjna do ziemniaków, kopaczka elewatorowa do ziemniaków, kopaczka do ziemniaków elewatorowa, rozdrabniacz do ziemniaków, kopaczka do ziemniaków wibracyjna, kopaczka jednorzędowa do ziemniaków, maszyna do kopania ziemniaków, do ziemniaków maszyna, dukaczka, używane kopaczki do ziemniaków, kopaczki do ziemniakow, koparka do ziemniakow, kopaczka elewatorowa, maszyny do uprawy ziemniaków, koparka elewatorowa, rozdrabniacz ziemniaków, jednorzędowa kopaczka do ziemniaków, koparka do ziemniaków jednorzędowa, kartoffelroder

Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 48 godzin.