Kiedy dziecko się garbi


Kiedy dziecko się garbi
Wada postawy, garbienie się, to niestety jeden z najczęstszych problemów dzieci i młodzieży w dzisiejszych czasach. Powodów skrzywienia kręgosłupa może być wiele, dlatego nie powinniśmy ignorować nawet najmniejszych jego objaw. Konsekwencje zaniedbania mogą się okazać bardzo nieprzyjemne i trwałe.

Dzisiejsze dzieci spędzają więcej czasu w pozycji siedzącej niż dawniej. Duża liczba godzin lekcyjnych, gry komputerowe i serfowanie w sieci sprawiają, że kręgosłup młodego człowieka jest narażony na ogromne obciążenia, a w efekcie, na trwałe uszkodzenia i zniekształcenia. Podstawę profilaktyki chorób kręgosłupa stanowi odpowiedni dobór biurka i krzesła, dostosowanego do wzrostu dziecka. Pamiętajmy, że nasza pociecha nie może leżeć ani opierać się łokciami na biurku. Przedramiona powinny swobodnie spoczywać na blacie, a plecy opierać się o oparcie. Głowa powinna być ustawiona w taki sposób, aby nie wyginać szyi.

 
Do walki ze zgarbioną sylwetką posłużyć nam mogą akcesoria sportowe, których często używamy do nieco innych ćwiczeń. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że wykonując pewne czynności ruchowe, korygujemy wady postawy. Pomocnym gadżetem w utrzymaniu właściwej postawy może być drabinka gimnastyczna z drążkiem. Gdy zamiast podciągania się spróbujemy swobodnego zwisania, okaże się, że to doskonały sposób walki z „garbem”. Na początek wystarczy, że dziecko wykona 4–5 powtórzeń po 15 sekund. Warto, by dziecko miało stały dostęp do drabinki do ćwiczeń. To możliwe jest tylko wtedy, gdy znajdzie się ona w domu, w zasięgu ręki. Wiele ćwiczeń umożliwia już najprostsza drabinka. Są jednak i bardziej rozbudowane wersje, z aksesoriamy, które zachęcają do zabawy.
 
A czasem, nie tak łatwo zachęcić dzieciaków do aktywności fizycznej. Dziecko powinno czerpać radość z ruchu. Aktywność sportowa nie powinna być traktowana jako obowiązek. Dla najmniejszych-ruch powinien stanowić element zabawy. W przypadku starszych dzieci, nastolatków, powinniśmy pozwolić im na swobodę w wyborze dyscypliny sportowej. Nie skazujmy ich na ruch, którego nie lubią. Nastolatek sam powinien wybrać swoją ulubioną (ale bezpieczną) formę aktywności ruchowej. Pamiętajmy, że do czasu, kiedy trwa wzrost kostny dziecka, jego struktury układu szkieletowego są bardziej narażone na obciążenia. Oznacza to, że aktywność musi być zawsze dopasowana do wieku, wzrostu, stopnia rozwoju psychicznego i fizycznego. 

Powiązane artykuły

Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 48 godzin.