Jaki kamień wybrać na blat kuchenny?


Jaki kamień wybrać na blat kuchenny?
Wybierając kamień do naszego domu posiłkujemy się poradami specjalistów w internecie i opiniami innych klientów. Najbardziej popularne kamienie to marmur i granit. Ten pierwszy ma bardzo ładne kolory i przebarwienia natomiast granit wydaje się solidniejszy. Co gdzie wybrać?

Co musimy wiedzieć o blatach granitowych

Wybierając materiał na blat kamienny posiłkujemy się poradami specjalistów które znajdziemy w internecie i opiniami innych klientów.

Najbardziej popularne kamienie to marmur i granit. Ten pierwszy ma bardzo ładne kolory i przebarwienia natomiast granit wydaje się solidniejszy. Musimy jednak jasno powiedzieć że na blaty jedynie nadaje się granit i zaraz napiszemy dlaczego
 

Kamieniem który spotykamy w naszych domach na ścianach i podłogach oraz schodach wewnętrznych jest marmur. Marmur jest skałą wapienną czyli podatną na kwasy które możemy znaleźć w kiszonej kapuście, soku z cytryny i innych substancjach. Dlatego marmur kompletnie nie nadaje się na blaty do kuchni. Pod wpływem kwaśnych substancji, rozlanej kawy czy oleju na jego powierzchni będą powstawały nieestetyczne plamy. Po za tym marmur jest skałą kruchą i pod wpływem nawet lekkich uderzeń może odpryskiwać.

Najlepszym materiałem na blaty kuchenne jest bez wątpienia granit. Granit to skała kwarcytowa której właściwości są trochę podobne do szkła chociaż sama budowa krystalograficzna jest odmienna. Granit jest twardy, odporny na zarysowania, nie wchłania wody przez co nie powstają na jego powierzchni plamy.

Każdy kto chce zdecydować się na blat granitowy ma kilka nurtujących pytań:

  • czy na blacie z granitu można kroić bez deseczki i odstawiać gorące naczynia?- bez żadnych obaw na blacie granitowym możemy odstawiać gorące garnki bezpośrednio z kuchenki. Jednak nad krojeniem nożem bym się zastanowił. Na pewno od noża nie powstaną głębokie zarysowania jednak mogą powstać mikrorysy które nie będą wyglądały estetycznie

  • uszkodzenia blatów granitowych – ciężko jest uszkodzić blat granitowy. Małe rysy i zadrapania możemy usunąć poprzez nawet ręczne polerowanie pas polerską. Natomiast duże uszkodzenia które mogą powstać przy silnym uderzeniu w blat należy usuwać w zakładach kamieniarskich na specjalnych maszynach. Niestety blat trzeba wtedy zdemontować. Warto też raz na jakiś czas zaimpregnować blat granitowy specjalnymi środkami zapobiega to powstawaniu nieestetycznych plam. Impregnacja polega na zatkaniu naturalnych porów kamienia.

  • kiedy impregnować blat granitowy? - Najprościej czas impregnacji określić przez test mokrej ściereczki. Polega on na pozostawieniu mokrej ścierki na blacie na całą noc. Jeżeli rano pod ścierka po wytarciu powierzchni blatu będzie ciemna plama to najwyższy czas na impregnacje. Plam ta zniknie po wyschnięciu blatu

  • jak i czym czyścimy blaty granitowe? - dobrze zaimpregnowany blat to gwarancja jego pięknego wyglądu przez lat. Jednak musimy w codziennym użytkowaniu utrzymywać go w czystości. Do czyszczenia blaty wystarczy ciepła woda i delikatna ściereczka. Doskonale sprawdzają się też płyny do mycia naczyń.

  • czy balaty granitowe są anytbakteryjne?- Dzięki temu że granit ma małą wchłanialność cieczy do jego wnętrza nie dostają się ciecze z resztkami organicznymi. Bakterie na takim blacie nie mają pożywki na której mogłyby się rozwijać? Jednak nie należy zapominać o utrzymaniu blatu w czystości. Dzięki malej nasiąkliwości pi praktycznie braku wchodzenia w reakcje chemiczne granitu. Blaty z tego materiału spotykamy w laboratoriach chemicznych i kuchniach przemysłowych.

  • Cena blatu granitowego? Biorąc pod uwagę że blat granitowy będzie służył nam przez całe życie jego cena nie jest wygórowana. Średnio za metr bieżący blatu z montażem i obróbką kamienia wychodzi około 800-1000zł

https://nagrobkikamienne.pl/blaty-kamienne-katowice/

Powiązane artykuły

Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 48 godzin.