- 08.09.2020
- /
- Kategoria:
Małą kuchnię trzeba urządzić w taki sposób aby robiła wrażenie przestronniejszej niż jest w rzeczywistości. Można to osiągnąć wykorzystując jasne kolory ścian oraz sprzętów, i odpowiednio balansując światłem i dekoracje. Poza tym warto przemyśleć otwarcie kuchni na pokój dzienny, jednak wiąże się to z częściowym lub całkowitym wyburzeniem ściany dzielącej.
Ogólne zasady urządzania małej kuchni w domu
Aranżując zabudowę w niewielkiej kuchni warto pomyśleć o zastosowanie uniwersalnych rozwiązań, dzięki którym wnętrze będzie również praktyczne oraz piękne.
W małych kuchniach doskonale sprawdzają się jasne kolory, także w wypadku ścian, niekiedy również sprzętów. Można również skorzystać lakierowane fronty, które odbijają słońce a również sprawiają poczucie większej powierzchni. Aby mieć pewność że unikniemy nadmiernego zabudowywania kuchni meblami, zwłaszcza jeśli zajmują przestrzeń od ziemi do sufitu do sufitu. Meble powinny znajdywać się na jednej ścianie w pomieszczeniu; można je również umieścić na planie litery L . Jeśli szafki klient sobie życzy ustawić po dwóch stronach kuchni należy pomiędzy nimi pozostawić 120 cm odległości od ich frontów. która pozwoli swobodne otwieranie drzwiczek i da przestrzeń na przechodzenie pomiędzy nimi. Idealnym wyjściem jest również częściowe uwolnienie blatów roboczych z urządzeń, których często się używa. Ważna je zawiesić na listwach na ścianie powyżej blatów specjalnych pojemników na sztućce lub przyprawy.
Jakie sprzęty AGD do małej kuchni?
Najczęściej sprzedawane obecnie przez deweloperów mieszkania to te o powierzchni do 60m2. W takich mieszkaniach kuchnia zajmuje od 6-10 m2 powierzchni
Żeby tak niewielka powierzchnia była wyposażona funkcjonalne, trzeba postarać się o dobry i przemyślany projekt wiążący ze sobą doskonale zaprojektowane meble i dostosowany do przestrzeni sprzęt AGD. Zabudowa kuchni meblami na całkowitej powierzchni ściany może jeszcze pomniejszyć optycznie to pomieszczenie. Jeśli zostanie wybrane takie podejście, warto zastanowić się nad wyposażeniem górnych szafek w drzwiczki z czystego lub półprzezroczystego szkła. Taki sposób odciągnie nieco uwagę od przytłaczającej zabudowy meblowej. Projektanci radzą jednak, aby meble w niewielkiej kuchni były niezbyt wysokie – brak górnych szafek zrekompensują półki.
Istotną rzeczą jest zaprojektowanie drzwi szafek. W małych kuchniach musimy pamiętać że drzwiczki szafek muszą mieć przestrzeń aby się otwierać. W kuchniach w których tej przestrzeni brak warto duże drzwi do pojedynczej szafki dzielić na dwa wtedy otwarte potrzebują o połowę mniej miejsca niż jedne duże skrzydło. Również doskonałym pomysłem jest zastosowanie drzwi przesuwnych lub rolet które już w ogóle nie potrzebują wolnego miejsca przed szafkami aby się otworzyć.
Ciekawe są i rozwiązania mobilne, np. dodatkowe blaty kuchenne, wysuwane spod standardowych blatów roboczych, które bardzo} zwiększą powierzchnię konieczną do normalnego przygotowywania posiłków. W pewnych wybranych przypadkach trafionym pomysłem może się okazać się zwiększenie szerokości blatów z starych 60 cm, do 80 cm. Dodatkowe 20 cm pod ścianą można więc wykorzystać na schowki, mieszczące podręczne gadżety, np. noże, nożyce, itp. W małych kuchniach sprawdzą się również szafki na kółkach, jakie można dowolnie przestawiać. Jeśli zostały zaprojektowane z blatem roboczym doskonale sprawdzą się w małej kuchni do wykonywania wielu posiłków jednocześnie.