Jak spieniężyć niewykorzystane pomieszczenia w biurze?


Jak spieniężyć niewykorzystane pomieszczenia w biurze?
Rozpoczęcie wynajmu na godziny wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać - z pomocą przychodzą usługi online.

Szukając nowych sposobów na poszerzenie działalności warto pochylić się nad niewykorzystywanymi do tego czasu zasobami, które można wykorzystać. W pierwszej kolejności można zastanowić się nad posiadaną firmową przestrzenią biurową. Czy wszystkie pomieszczenia wykorzystywane są w stu procentach? Jeśli nie - oznacza to, że uciekają Ci okazje na zarobek.

Jeżeli w swoim biurze posiadasz salę konferencyjną - sprawdź, jakie jest jej realne obłożenie w ciągu miesiąca. Być może jest zajęta jedynie przez kilka dni w ciągu miesiąca. Jeżeli w pozostałym czasie stoi pusta, to możesz ją wynająć klientowi zewnętrznemu na czas kilkugodzinnego spotkania. Z takiego pomieszczenia może skorzystać coach, trener lub organizator szkoleń - szczególnie, jeśli budynek jest zlokalizowany w centrum miasta.

Wbrew pozorom - pomijając oczywiście centra szkoleniowe, konferencyjne oraz hotele - wiele instytucji publicznych, placówek edukacyjnych czy restauracji prowadzi wynajem swoich pomieszczeń dla klientów zewnętrznych, dywersyfikując źródła zysku i wykorzystując wszystkie posiadane zasoby.
 

Poszukiwana sala na spotkanie

Rynek MICE (Meetings, Incentives,Conferences, Events), którego częścią jest wynajem pomieszczeń na potrzeby małych i średnich spotkań to rynek wciąż rozwijający się. Jak wskazuje doroczny raport American Expres M&E w 2018 roku największą dynamiką wzrostu będzie cieszyła się Europa. Przewiduje się, że blisko połowa niewielkich szkoleń i spotkań będzie odbywała się w metrażach, mieszczących do 25 osób, natomiast aż 35% ankietowanych organizatorów wydarzeń planuje w obecnym roku wynajem małych gabinetów i sal do maksymalnie pięciu osób.

Oznacza to, że właściciele sal szkoleniowych, konferencyjnych i niewielkich gabinetów (w tym coachingowych) mogą zastanowić się nad zaoferowaniem zewnętrznym klientom własnych pomieszczeń, które nie są w pełni wykorzystywane na potrzeby wewnętrzne - tym bardziej że przystosowanie sali na potrzeby szkoleń, konferencji czy coachingu nie wymaga specjalnych remontów ani zakupu drogiego sprzętu. Najczęściej wystarczą stoły, krzesła, rzutnik i router WiFi. Rozpoczęcie wynajmu wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i usługi online, które w kilku krokach umożliwią wystawienie własnej oferty w sieci.

 

Wspólny rynek online dla wynajmujących i klientów

Amerykański portal Successful Meetings wskazuje, że 70% organizatorów małych i średnich szkoleń i konferencji szuka możliwości rezerwacji takich pomieszczeń online za pośrednictwem dedykowanych platform. Tego typu marketplace'y dedykowane poszczególnym rynkom stanowią szansę dla mniejszych firm, które posiadają mniejsze zasoby na marketing, ale są w stanie zaoferować usługę na dobrym poziomie w konkurencyjnych cenach. Jest to także idealny sposób na nowy kanał sprzedaży także dla większych firm, których głównym dochodem jest wynajem pomieszczeń (centra konferencyjne, hotele itd.)

Na polskim rynku platformą wynajmu online w czasie rzeczywistym (podobnie jak Booking czy AirBnB), tyle że dedykowaną dla branży MICE jest Spotello.pl. Swój start miało we wrześniu 2017 roku. Już wtedy można było na Spotello znaleźć sale z oferty ponad 180 obiektów w blisko 30 największych miastach Polski. Przez portal można wynajmować sale szkoleniowe (np. sale szkoleniowe w Warszawie), konferencyjne i komputerowe oraz gabinety coachingowe i rekrutacyjne.

Łukasz Nowak

Powiązane artykuły