Jak produkcja jeansów wpływa na naszą planetę?


Jak produkcja jeansów wpływa na naszą planetę?
Każdy nosi dżinsy- to dość stanowcze stwierdzenie, jednak ciężko się z nim nie zgodzić. Popyt na modne i tanie dżinsy nigdy nie był tak wysoki, jak dziś. Jednak, czy zdajemy sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie popularność tzw. szybkiej mody?

Produkcja dżinsów
 
Przemysł bawełniany, z roczną produkcją na poziomie 23 tys. ton, jest jednym z największych na świecie. Bawełna jest bardzo trudna w uprawie, potrzebuje także bardzo dużo wody. Wielu rolników używa więc pestycydów i innych chemikaliów by wzmocnić rośliny. Powoduje to, że uprawa bawełny znacząco szkodzi środowisku, a także jest jedną z najbardziej wodochłonnych działalności na świecie. A to niestety dopiero początek złych wiadomości dla miłośników dżinsów.
 
Na proces produkcji denimu, a następnie dżinsowych spodni, składa się wiele kroków, które w znacznym stopniu degradują przyrodę. Na początku włókna są farbowane niebieskim barwnikiem zwanym indygo. W procesie tym zużywane są duże ilości wody, a także wytwarzane toksyczne substancje. Również wykończenie spodni, pranie przy użyciu kamiennego pumeksu, piaskowanie czy przecieranie wiąże się z negatywnym wpływem na biosferę i na zdrowie pracujących przy nich ludzi.
 
Co robimy? Co możemy zrobić?
 
Co zatem możemy zrobić, by poprawić tę sytuację? Jako konsumenci, powinniśmy oczekiwać od producentów odzieży większej dbałości o ochronę zdrowia i życia pracowników zatrudnianych w fabrykach, a także zmniejszenia wpływu procesu produkcji na środowisko. Co warte odnotowania, branża sama rozwija się w kierunku bardziej zrównoważonego podejścia. Coraz częściej pojawiają się technologie pomagające usprawnić te procesy. Dużo inwestuje się w edukację rolników na temat brzemiennego w skutkach użycia chemikaliów, czy nadmiernego zużycia wody, a także alternatywnych, bardziej ekologicznych form walki ze szkodnikami, czy łatwiejszych w uprawie odmian roślin.
 
Coraz częstsze zastosowanie znajdują także innowacyjne metody: naturalne farby, czy technologia laserowa, to tylko niektóre z rozwiązań pozwalających w lepszy sposób chronić pracowników i otoczenie.
 
5 przykazań świadomego konsumenta
 
Co możemy zrobić, żeby ograniczyć ten negatywny wpływ na środowisko?
Z tymi pytaniami zmierzył się zespół ShopAlike w swojej infografice. Dowiemy się z niej w jaki sposób, zmieniając nasze zwyczaje konsumenckie, możemy wesprzeć zmianę podejścia w branży. Warto postępować według poniższych 5 punktów:
 

  • Sprawdzaj materiały: wybieraj organiczną bawełnę lub inne przetwarzalne tkaniny.
  • Wybieraj ubrania marek, które nie mają nic do ukrycia. Z ich listą zapoznasz się w aplikacji Notmystyle, z kolei przyjaznych środowisku producentów dżinsów znajdziesz w Rankabrand.
  • Kupuj lokalnie: ubrania wyprodukowane bliżej twojego miejsca zamieszkania, to mniejsza emisja CO2 powstałego w wyniku transportu.
  • Pierz tak rzadko, jak się da.
  • Nie wyrzucaj, gdy się zniszczą. Przerób je lub przekaż organizacjom charytatywnym.

Powiązane artykuły

278 artykułów

Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł za darmo i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 24 godziny.