Jak dobrać opony do samochodu


Jak dobrać opony do samochodu
Dowiedz się jak prawiłowo dobrać opony do twojego samchodu. Sprawdź jakie opony pasują do twojego pojazdu. Skorzystaj z konfiguratora opon do samochodu.

W dzisiejszych czasach liczba producentów i modeli samochodów rozrosła się w sposób znaczny.  Obecnie każdy model samochodu ma swój własny rozmiar opony. Producenci opon muszą nadążać za trendami instniejącymi w przemyśle motoryzacyjnym pojawiają się opony niskoprofilowe, opony typu runflat, opony safe guard i wiele innych. Nie każdy wie jakie opony powinien zastosować. 

Gdzie szukać informacji na teamt rozmiaru opon do samochodu

Istnieje wiele sposobów na odczytanie rozmiaru opon. Rozmiar opony do naszego samochodu możemy znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu lub przypadku opon ciężarowych znajduje się na tabliczce znamionowej samochodu. Ewentualnie najprostszy sposób najprostszy na odczytanie rozmiaru opony z koła już założonego.
Przykładowo mając napis na oponie 205/55R16 .

  • ​205 - oznacza szerokosć opony
  • 55 - oznacza profil opony
  • R - oznacza opone radialną 
  • 16 - oznacza średnicę felgi 

Jeżeli w dlaszym ciągu nie wiemy jaki jest nasz rozmiar opony możemy skorzystać ze specjalnych serwisów internetowych tzw. konfiguator opon który nam pomoże wybrać najlepsze opony do naszego pojazdu. Konfiguator taki działa w sposób następujący. W pierwszej kolejności wybieramy producenta naszego samochodu potem model pojazdu. Pozostaje nam tylko wybranie roku modelu i silnika znadującego sie w danym aucie i naszym oczom ukazują się rozmiaru opon dopasowane do naszego samochodu. 

Pozostaje nam tylko wybór własciwej opony. W szerokiej gamie ogumienia napewno znajdziemy odpowiadające nam opony. Wybierając opony musimy sugerować się nie tylko rozmairem opony ale również indeksem ładowności oraz indeksem prędkości które są zalecane przez producenta. Indeks ładownosci mówi nam o tym jakie obciążenia może przyjąc jedna opona w jednstkach. Indeks prędkości to indeks który informuje użytkownika z jaką makszymalną prędkościa może porusząc się pojazd na tym ogumieniu. 
Wybierając opony musimy mieć również na uwadze że niektórzy producenci pojazdów wymagają homologacji na opony przykładowo . Porsche wymaga homologacji NO,N1  aby samochód miał w dalszym ciągu gwarancję. Podobnie jest w przypadku samochodówmarki BMW musi być homologacja z znaczkiem *

 

Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 48 godzin.