Gadżety z kontekstem – bujda, czy przyszłość?


Gadżety z kontekstem – bujda, czy przyszłość?
Wielu potentatów rynku technologicznego twierdzi, że przyszłość należy do kontekstu. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tego, że owa przyszłość już powoli nadchodzi i choć nie wiem jak bardzo byśmy jej nie chcieli, to i tak nie uda nam się przed nią uciec.

Kontekst w technologii: redefiniowanie użytkowania urządzeń

Kontekst w technologii odnosi się do zdolności urządzeń do uczenia się o nas, użytkownikach. Te inteligentne technologie umożliwiają urządzeniom przewidywanie naszych potrzeb i dostosowywanie się do nich. Na przykład ekrany urządzeń mobilnych potrafią automatycznie regulować swoją jasność w zależności od oświetlenia zewnętrznego. W systemach jak iOS, kiedy wpisujemy w notatniku zadanie na wtorek, iPad może zasugerować dodanie tego zadania do kalendarza. Te rozwiązania to dopiero początek rozwoju możliwości technologicznych. W nadchodzących latach, a nawet miesiącach, takie urządzenia staną się znacznie bardziej zaawansowane i wyrafinowane.

AIDA nawigacja samochodowa: urządzenie z kontekstem

AIDA, czyli Affective Intelligent Driving Agent, jest przykładem zaawansowane urządzenia z kontekstem, które powstaje we współpracy Massachusetts Institute of Technology, Audi i Volkswagena. System ten, będący nie tylko nawigacją, ale także osobistym asystentem, potrafi nauczyć się nawyków kierowcy w ciągu zaledwie miesiąca. Rozpoznaje nasze ulubione trasy i miejsca, w których zazwyczaj się zatrzymujemy. Gdy poziom paliwa się obniży, AIDA automatycznie zaproponuje najbliższą stację benzynową, unikając przy tym korków i robotów drogowych. Dodatkowo, inteligentne technologie pozwalają na personalizację poprzez zdolność AIDA do reagowania na nasz nastrój.

Gadżety przyszłości: personalizacja urządzeń

W świecie gadżetów przyszłości personalizacja staje się kluczowym aspektem. Firma Je Joue stworzyła wibrator, który potrafi dostosować swoje działanie według preferencji użytkownika. SaSi, bo tak nazywa się to innowacyjne urządzenie, uczy się poprzez interakcję i zmienia swoje działania, aby użytkownicy mogli doświadczać nowych wrażeń i nie popadali w rutynę. Takie technologie mogą mieć pozytywny wpływ na naszą codzienność, wpływając na takie aspekty jak:

  • Dostosowanie muzyki - systemy mogą automatycznie odtwarzać utwory odpowiednie do naszego nastroju, analizując naszą aktywność w mediach społecznościowych.
  • Komunikacja - telefony będą mogły dostosować swoje dzwonki w zależności od naszego stanu zdrowia czy zmęczenia.
  • Zarządzanie czasem - inteligentne przypomnienia dostosowane do naszego harmonogramu i nawyków.

Przyszłość technologii użytkowych: możliwości bez granic

Przyszłość technologii użytkowych kryje w sobie nieograniczone możliwości dzięki urządzeniom z kontekstem. Komputery samodzielnie ustawiać będą playlisty muzyczne na podstawie danych z portali społecznościowych i analizują nasze wpisy. Jeśli system uzna, że właśnie wróciliśmy z imprezy, delikatnie obudzi nas cichą melodią dzwonka zamiast gwałtownego alarmu. Gdybyśmy nie byli w stanie podnieść telefonu, dzwonek będzie stopniowo się wzmacniać do momentu, aż w końcu odpowiemy.

Kolejne kroki w personalizacji użytkowania

Możliwość personalizacji urządzeń elektronicznych otwiera nowe perspektywy w zakresie zakupów, planowania podróży czy nawet codziennych procedur takich jak ćwiczenia. Gadżety przyszłości mogą zrewolucjonizować nasze życie. Chociaż istnieją obawy, że możemy stać się nadmiernie uzależnieni od tych urządzeń, nieuniknione wydaje się przyjęcie takich technologii w codziennym funkcjonowaniu. Bez względu na to, jakie wątpliwości mogą się pojawić, wydaje się, że przyszłość jest nieodłącznie związana z kontekstem. Będziemy mogli cieszyć się życiem, gdzie technologia dostosowuje się do naszych indywidualnych potrzeb.

Powiązane artykuły