Etapy pozycjonowania


Etapy pozycjonowania
Cały proces pozycjonowania składa się z kilku etapów. Chcąc samemu pozycjonować własne strony, powinieneś jak najwięcej wiedzieć o wszystkich tych elementach, by móc równać się z firmami, zajmującymi się zawodowo promocją serwisów internetowych.

Dopiero właściwe podejście do każdego z tych etapów jest w stanie dać Ci szansę i możliwość rywalizacji o wysokie pozycje na liście wyników wyszukiwania. W tym artykule poznasz wszystkie te etapy, oraz kryteria, których powinieneś się trzymać, by dobrze i skutecznie pozycjonować swoją stronę WWW. Rozpoczynając pozycjonowanie strony i jej promocję w internecie przyjdzie Ci rywalizować z witrynami dużo starszymi, istniejącymi w internecie już nawet kilka lat. Wiek serwisu (licząc od dnia zaindeksowania go przez wyszukiwarkę) ma duże znaczenie z punktu widzenia pozycjonowania stron. Jest to czynnik tak duży, że często niemożliwe jest „przeskoczenie” go w początkowej fazie promocji strony, szczególnie gdy Twoja witryna jest stroną dużo młodszą. Dlatego, by móc konkurować z takimi stronami, powinieneś nauczyć się pozycjonowania strategicznego, dzięki któremu będziesz mógł znacząco zwiększyć ruch na stronie już w początkowym okresie promocji własnego serwisu WWW. Pod tym względem największe znaczenie ma pierwszy etap – dobór słów kluczowych.

Dobór słów kluczowych

Dobór słów kluczowych jest pierwszym etapem pozycjonowania strony. Szczegółowe zasady, jakimi należy kierować się przy wyborze słów opiszę w osobnym artykule, tutaj zaś chcę wyjaśnić na czym polega ta faza pozycjonowania. Etap ten polega na wyborze takich słów kluczowych, po których wpisaniu, jako zapytania do wyszukiwarki, jako wynik wyszukiwania ma zostać pokazany pozycjonowany serwis WWW. Jest to etap szczególnie istotny – należy bowiem wybrać słowa, które będą zarówno odzwierciedlały zawartość pozycjonowanego serwisu jak i poszukiwane na tyle często by ilość zapytań gwarantowała satysfakcjonujący ruch na stronie. Zbyt ogólne frazy, co prawda gwarantują odpowiedni ruch, mogą jednak nie przekładać się na odpowiednią ilość zainteresowanych osób, zbyt szczegółowe zaś frazy nie wygenerują zadowalającego ruchu na stronie WWW.

Optymalizacja kodu strony

Drugim etapem jest optymalizacja kodu strony. Optymalizacja jest zagadnieniem bardzo złożonym. Poświęcę jej cały osobny dział, w którym znajdą się porady dotyczące poszczególnych elementów na stronie, które mają wpływ na pozycję witryny. W tym miejscu wyjaśnię tylko, że optymalizacja strony polega na wprowadzeniu odpowiednich poprawek do kodu strony, mających na celu poprawić jej „wiarygodność w oczach wyszukiwarek”. W uproszczeniu mówiąc chodzi o to, by zyskać dodatkowe punkty, a przez to ułatwić późniejsze pozycjonowanie własnego serwisu. Dzięki właściwie przeprowadzonej optymalizacji można także pozyskać dodatkowe frazy kluczowe, które nie zostały uwzględnione podczas pierwszego wyboru słów kluczowych. Promocja strony w internecie Etap ten polega na zdobywaniu linków bezpośrednich do pozycjonowanego serwisu. Metod na osiągnięcie tego celu jest wiele, począwszy od samodzielnego dodawania strony do katalogów i spisów stron, aktywnego uczestniczenia na forach i grupach dyskusyjnych, poprzez wymianę linków z innymi, tematycznymi serwisami, dodanie strony do automatycznych systemów wymiany linków, aż po wykorzystanie różnych technika marketingowych, mających na celu zdobycie naturalnych linków, w tym linkbaiting. W odróżnieniu do dwóch pierwszych etapów, ten etap ma charakter ciągły. Co więcej, ściśle musi być nadzorowana i kontrolowana liczba pojawiających się odnośników do pozycjonowanej strony, aby w pierwszym okresie zapewnić jej uzyskanie wysokiej pozycji, a w przyszłości utrzymanie wysokiej pozycji. Badanie efektywności Przez niektórych promocja strony uważana jest za ostatni etap pozycjonowania. Rzeczywiście można na nim poprzestać, jeśli jednak chcesz maksymalnie zwiększyć odwiedzalność strony, sam nie powinieneś na nim poprzestawać, ale przeprowadzić, przynajmniej raz, badanie efektywności pozycjonowania witryny. Analizując wejścia na stronę z wyszukiwarek (np. poprzez badanie logów serwera, bądź statystyk strony), można uzupełnić pierwotną listę słów i fraz kluczowych o dodatkowe frazy i wyrażenia, które na początku zostały pominięte. W tym etapie chodzi o to, by wyłapać takie wyrażenia, na które pozycjonowana strona pojawia się na dalszych pozycjach w wynikach wyszukiwania, ale po ilości wejść na stronę na tę frazę można przypuszczać, że zdecydowanie zwiększy się ruch na stronie, jeśli podwyższymy pozycję strony na te frazy. W ten sposób można wyłapać wiele niszowych fraz, których często używają internauci jako zapytania w wyszukiwarkach. Co więcej, do wypozycjonowania strony bądź podstron na te frazy bardzo często wystarczają minimalne nakłady czasu – często pozyskanie zaledwie kilku dodatkowych linków z tą frazą, jako anchor tekstem.

Podsumowanie

Na powyżej wymienione etapy pozycjonowania składa się wiele elementów i czynności. Każdy z tych etapów wymaga dodatkowego, znacznie szerszego omówienia. Nie mniej jednak myślę, że powyższe zestawienie będzie dla Ciebie bardzo pomocne w całym procesie pozycjonowania strony. Uważam też, że przynajmniej po trochę rozjaśnia na czym polega praca pozycjonera, a przecież podejmując się samemu promocji strony, chcąc nie chcąc musisz nim zostać.

Powiązane artykuły