Ekwipunek w góry


Ekwipunek w góry
Lato to odpowiedni czas na górskie wycieczki, by była ona udana warto odpowiednio się przygotować.

Planując górskie wycieczki, często zdarza się, że plecak jest za ciężki i znajdują się w nim niepotrzebne rzeczy. Albo zgoła odwrotna sytuacja, gdy plecak jest pusty i nie mamy w nim podstawowych rzeczy. Oczywiście zakładając, że sam plecak jest na naszym wyposażeniu...
Odpowiednie wyposażenie i ubiór w góry to najważniejszy warunek udanej wycieczki. Będąc na górskich szlakach, należy pamiętać, że ładny słoneczny poranek może zamienić się w momencie w pochmurny i ulewny dzień oraz może nastąpić nagły spadek temperatury. Dlatego ważne by planując wycieczkę, być odpowiednio zabezpieczonym przed zimnem, wiatrem i deszczem. Zagadnienie jest rozległe, wycieczka może odbywać się o różnej porze roku, trwać kilka godzin albo cały dzień. Stopień trudności wybranej trasy oraz odległość od cywilizacji mogą różnić się w znacznym stopniu. Odpowiedni ekwipunek i ubiór są podstawą udanej wycieczki.

Należy zaopatrzyć się w dobrze dobrany, zależny od pory roku, temperatury i warunków komplet odzieży. Pierwsza warstwa to tzw. bielizna termoaktywna najlepiej sprawdza się ta z wełny merino. W plecaku koniecznie powinna znaleźć się kurtka przeciwdeszczowa. Jako odzież wierzchnia w zależności temperatury możemy zabrać polar lub kurtkę typu softshell. Spodnie powinny być w miarę lekkie i nieprzeszkadzające w czasie marszu zwłaszcza pod górę. Obuwie to najważniejsza część górskiego ubioru. Na nogi ubieramy wygodne, dopasowane i sprawdzone buty turystyczne, najlepiej z twardą podeszwą. Zima buty powinny mieć odpowiednio sztywną podeszwę, aby można było założyć raki. Plecak powinien pomieścić najważniejsze rzeczy, by nie trzeba było elementów wyposażenia czy ubioru nosić na wierzchu. Powinien być leki, wygodny oraz mieć pokrowiec przeciwdeszczowy, dzięki któremu w razie deszczu będziemy mieć sucho w nim.
Na wycieczkę zabieramy telefon komórkowy z dobrze naładowaną baterią (ewentualnie powerbank) pamiętając, że w zimne dni czas działania baterii bardzo się skraca. W telefonie zapisane numery ratunkowe oraz ostatnio popularną aplikację „Ratunek".

Woda: w okresie letnim odpowiednia będzie wysoko zmineralizowana, najlepiej niegazowana woda mineralna. Alternatywą mogą być napoje izotoniczne, które szybko uzupełniają niedobory składników mineralnych, a przy okazji węglowodanów. W zimniejszej porze roku zabieramy termos z ciepłym płynem najlepiej posłodzonym. Jedzenie zabieramy według własnych przyzwyczajeń i upodobań. Całkiem niezłe są batony z dodatkiem orzechów, suszonych owoców i nasion
Ważne, by do plecaka nie zapomnieć zabrać, zapomnieć lekarstw, które zażywamy w związku jakąś chorobą przewlekłą (np. cukrzyca, silne alergie itp.). Zapakujmy również małą latarkę (czołówkę), apteczkę z podstawowym wyposażeniem (plastry, gaziki, bandaże, coś przeciwbólowego itp.)
Na wycieczkę górską dodatkowo można zabrać kije trekingowe, które pomogą utrzymać równowagę oraz znacznie odciążają kręgosłup w trakcie górskiej wędrówki. Na najtrudniejsze szlaki tj. Orla Perć, Rysy, Świnica itp. zabieramy kask.

Powiązane artykuły