Czym są drzewa dla miasta?


Czym są drzewa dla miasta?
Rozmowa z Aleksandrą Zienkiewicz ze Stowarzyszenia Miasto Drzew o tym dlaczego drzewa są ważne prowadzi Sebastian Pypłacz.

Rozmowa z Aleksandrą Zienkiewicz ze Stowarzyszenia MiastoDrzew prowadzi Sebastian Pypłacz.

Sebastian Pypłacz –Ile w zeszłym roku zasadziłaś drzew?

 

Aleksandra Zienkiewicz –W zeszłym roku po pewnych perypetiach w końcu zaczęła się realizacja projektu z budżetu obywatelskiego, który wraz ze Stowarzyszeniem wygraliśmy w roku 2016. Z zaplanowanych ponad 600 drzew, posadzono większość.

 

SP –Czyli to nie było partyzanckie sadzenie drzew, tylko zorganizowane?

 

AZ –Nie jestem za partyzanckim sadzeniem drzew. Zdecydowanie wolę, kiedy te nasadzenia są przemyślane, kiedy sadzone są duże drzewa, tak jak powinno być w przestrzeni miejskiej. Nie podpisuję się pod takimi akcjami, jak posadzenie jakiegoś patyka –a nuż się przyjmie. Szanse są małe. We Wrocławiu są tereny, gdzie drzewa same się zasiewają i to jest zupełnie naturalne. Ja bardzo lubię te drzewa, samosiejki mają zazwyczaj bardzo piękne korony. One nie są zniszczone przez podcinanie, usuwanie dużych konarów. Problemem jest tu tylko to, że są to zazwyczaj tereny niezagospodarowane, przeznaczone pod inwestycje. Tych drzew zazwyczaj się nie przesadza. Pracujemy nad mentalnością urzędników i wiele rzeczy zmienia się na lepsze. Jest większa szansa, że chociaż część z tych drzew zostanie ocalonych.

 

SP –A kiedy można wyciąć drzewo?

 

AZ –Kiedy można? Czy kiedy można według prawa? Poruszamy się w przestrzeni prawnej, więc…

 

SP –Dobrze, ale chodzi o sytuację, kiedy drzewo jest uciążliwe dla jakiś inwestycji czy mieszkańców.

 

AZ –To często jest bardzo subiektywna sytuacja. Drzewo może zagrażać komuś tylko dlatego, że inne gdzieś niedaleko się złamało lub przewróciło w trakcie wichury, a nie ma to nic wspólnego z obiektywnymi przesłankami dotyczącymi bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o inwestycje, to powiem szczerze, że reprezentuję zrównoważone podejście, ponieważ mieszkamy w mieście i uważam, że miasto powinno być gęściej zabudowane. Tutaj więc stanęłabym w konflikcie z wieloma mieszkańcami, którzy chcieliby bronić każdego drzewa. Bez rozróżnienia, że jakieś jest ważniejsze lub mniej ważne.

 

SP –A co jest najważniejsze? To gatunek, wiek czy coś innego?

 

AZ –Są takie tereny, które są w dużej części niezabudowane i wyrosły na nich drzewa, które można uznać za cenne. Nie chodzi tutaj o wiek czy wielkość, ale o szlachetny gatunek np. dąb szypułkowy. W takim wypadku stoję na stanowisku, że inwestycje powinno się dopasować do rosnących drzew albo przynajmniej je przesadzić.

 

SP –Dlaczego drzewa w mieście są dla Ciebie ważne?

 

AZ –Drzewa w ogóle są ważne, nie tylko w mieście. Zawsze podkreślam, że w mieście drzewa są szczególnie istotne, ponieważ przebywamy w środowisku, które jest w większości zabetonowane, zaasfaltowane, szybko nagrzewające się, sztuczne. Wszystkie usługi ekosystemowe, które dostarczają drzewa, są niezwykle ważne, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej, czyli m.in. ochładzanie powietrza, zatrzymywanie wody w czasie deszczy, czy też pochłanianie zanieczyszczeń –zarówno pyłowych, jak i chemicznych, pochodzących ze spalania paliwa. Ponadto jest jeszcze mało doceniana sprawa pozytywnego wpływu drzew na psychikę człowieka. Lepiej się czujemy w

towarzystwie drzew. Jesteśmy bardziej skoncentrowani, mamy niższe ciśnienie, jesteśmy spokojniejsi. Są takie badania, które mówią, że jeśli posadzimy zieleń i drzewa z mieszkańcami w „problematycznych” dzielnicach, to spada przestępczość. To jest bardzo istotny element miasta.

 

SP –Powiedz proszę –jak chronić drzewa? Widzę, że pod moim oknem jest wycinane drzewo. Co zrobić?

 

AZ –Już nic. Przepraszam, ale tu już nic nie można zrobić.

 

SP –To kiedy jest ten moment, w którym można reagować?

 

AZ –Są takie momenty, kiedy na przykład można się dowiedzieć, że jest pomysł wycinki. Spółdzielnie Mieszkaniowe lub Wspólnoty Mieszkaniowe są zobowiązane do tego, żeby mieszkańców informować o tym, że są planowane wycinki drzew, co wynika z Ustawy o Ochronie Przyrody. Mieszkańcy mogą się z tym zapoznać i zgłosić swoje uwagi. To jest ten czas, w którym mogą się o tym dowiedzieć i mogą się zorganizować. Mogą również zgłosić się do organu, który ma wydać pozwolenie na wycinkę i wziąć udział w oględzinach tych drzew przez urzędnika. Sprawa wtedy wygląda zupełnie inaczej. Jeśli chodzi o drzewa na prywatnych działkach, nie mamy praktycznie żadnych szans dowiedzieć się, że ktoś planuje wyciąć drzewo.

 

SP –A odwrotna sytuacja -mieszkańcy chcieliby zasadzić drzewa albo Urząd Miasta chciałby nasadzić drzewa. I teraz czy robić to w taki sposób, że ktoś przychodzi i wskazuje gdzie to robić, czy jednak inaczej?

 

AZ –Sprawa nie jest prosta, ponieważ trzeba odpowiednie miejsce znaleźć. Ono nie może być w konflikcie z sieciami podziemnymi, z planem miejscowym, z jakimiś innymi planowanymi inwestycjami.

 

SP –Jakbyś stworzyła projekt nasadzeń społecznych z Urzędem?

 

AZ –Na przykład poprzez budżet obywatelski.

Trzeba szukać miejsc,

zwłaszcza w centrum lub blisko centrum, w których można posadzić drzewa, w takim sensie, by nie kolidowały z sieciami podziemnymi. Więcej czasu czasami trzeba spędzić przed komputerem nad mapami, niż w przestrzeni miejskiej. Czasami trzeba negocjować z urzędnikami z Zarządu Zieleni Miejskiej. Wybrać gatunki, wielkość i liczbę sadzonych drzew, dokładne miejsce. Takie projekty mają ogromną siłę, ponieważ pokazują, jakie jest poparcie społeczne dla takich idei. Wydaje mi się, że sprawy idą w dobrym kierunku. Drzew będzie coraz więcej i coraz więcej ludzi będzie je chciało sadzić.

Powiązane artykuły

Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 48 godzin.