- 27.04.2018
- /
- Kategoria:

Czy astma jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu i podejmowania aktywności fizycznej? Zdecydowanie nie - mówią lekarze. Wręcz przeciwnie, codzienna dawka ruchu pozwala zmniejszyć objawy dolegliwości, lepiej kontrolować oddech i poprawić jakość życia chorej osoby. Jednak nie należy zapominać, że osoby chorujące na astmę powinny pozostawać pod stałą opieką lekarską, a formę aktywności oraz ilość ruchu konsultować ze specjalistą, który określi czy uprawianie konkretnej dyscypliny nie sprzyja pogłębianiu się problemów z oddychaniem (takie dyscypliny to n. łyżwiarstwo i biegi na nartach).
Jeśli astma jest kontrolowana przez odpowiednie leki, astmatycy mogą uprawiać sporty tak, jak zdrowe osoby. Co więcej wśród wybitnych sportowców odnaleźć można liczne grono astmatyków. Należą do nich między innymi osoby takie jak:
Robert Korzeniowski polski chodziarz
Otylia Jędrzejczak polska pływaczka
Leszek Blanik polski gimnastyk sportowy
Paula Radcliffe, brytyjska lekkoatletka
Marit Bjorgen - norweska biegaczka narciarska
Tomasz Sikora - polski biathlonista
…. i wielu innych sławnych i utytułowanych sportowców. Ponieważ wielu z nich bierze leki przeciwastmatyczne, wokół powstało wiele kontrowersji, gdyż uważa się, że leki stosowane w kontrolowaniu astmy mogła zwiększać wydolność sportowców.
“Leki stosowane w leczeniu astmy nie przeszkadzają w wysiłku, a niektóre z nich (ß2-mimetyki) nawet poprawiają wydolność wysiłkową. Uprawiając sport i startując w zawodach, trzeba jednak pamiętać, że niektóre leki przeciwko astmie znajdują się na liście preparatów zabronionych! Chory na astmę zawodnik musi dostarczyć organizatorom zawodów odpowiednie zaświadczenie od lekarza. Powinno ono zawierać potwierdzenie choroby i listę przyjmowanych leków.”
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym w jaki sposób astma wpływa na możliwości sportowców oraz o kontrowersje wokół stosowania leków przeciwastmatycznych, serdecznie zapraszamy cię do zapoznania się z naszą infografiką. Znajdziesz na niej szereg interesujących faktów dotyczących astmy w sporcie. Przygotowana została specjalnie z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Astmy (który w 2018 roku przypada pierwszego maja).
https://www.euroclinix.net/pl/astma/infografika-czy-sport-to-zdrowie