Karta graficzna

  • 15.01.2018
  • /
  • Kategoria:

Karta graficzna
Karta graficzna to jeden z ważniejszych elementów komputera. To od niej zależy jakość obrazu, który widzimy korzystając z tego urządzenia. Od kart graficznej zależy jakoś oglądanych zdjęć, filmów, gier, w które gramy i wszelkich innych obrazów, jakie możemy dostrzec w komputerze.

Na rynku oferowanych jest wiele odmiennych rodzajów kart, które różnią się od siebie głównie wydajnością i ceną. Jeśli nie zamierzamy wykonywać żadnych operacji, w których obraz odgrywa dużą rolę, spokojnie możemy pozwolić sobie na kartę graficzną o najsłabszych parametrach. Jednak gracze, miłośnicy filmów czy amatorzy fotografii powinni poważnie zastanowić się nad wyborem optymalnej dla siebie opcji.

Dobra karta graficzna

to taka, która pozwala na energooszczędność podczas działania całego sprzętu, jest jak najbardziej wydajna, a do tego nie powinna przesadnie nagrzewać się w trakcie użytkowania. Sama wydajność karty ma polegać m.in. na tym, by pozwala ona na przedstawianie lepszego obrazu z wyraźniej zaznaczonymi szczegółami. Takie parametry cenią sobie głównie osoby zajmujące się profesjonalnie i amatorsko fotografią, ale też gracze, którzy dzięki temu odczuwają większy komfort w trakcie gry.

Podobnie, jak w przypadku innych elementów sprzętu komputerowego, tak i w przypadku karty graficznej przed jej zakupem należy określić naszą najczęstsza aktywność względem komputera. Dobieranie karty powinno być ściśle powiązane z działaniami, jakie z reguły podejmujemy obsługując komputer. Najprostszą formą karty graficznej jest ta stosowana do prac biurowych i innych, podobnych, najprostszych działań, w których jakość obrazu nie jest istotna. Jest ona tania, cicho działa, a do tego zużywa mało energii. Mimo tego, można przy niej odtwarzać filmy video o wysokiej rozdzielczości. Kart ekonomiczne mają podobne parametry, ale dają większą wydajność. Świetnie nadają się do sprzętu z małym monitorem.

Karty graficzne dla graczy

powinny mieć jeszcze większą wydajność. W sklepach komputerowych znajdziemy tyle typów kart, że każdy użytkownik wybierze tę, która najlepiej będzie celowała w jego potrzeby. Standardowe karty do gry nie różnią się szczególnie od siebie, lecz ich cena i wydajność stopniowo wzrastają. Warto pamiętać, że droższe karty graficzne są bardziej trwałe, co dodatkowo powinno skłonić nas do sięgnięcia po markowe, wysokogatunkowe produkty tego typu. Musimy przy tym zwrócić uwagę na wymagania karty, ponieważ poszczególne ich wersje muszą być użytkowane z procesorami o odpowiednio wysokiej jakości. Zatem szukając dobrej karty, powinniśmy zwrócić uwagę na ilość posiadanych przez nią bitów, jej wymagania techniczne, pobór energii, przeznaczenie określane przez producenta, ale też na typ i zakres jej pamięci, od których zależeć będzie szybkość i sprawność jej funkcjonowania. Dobrze też zwrócić uwagę na odpowiedni system chłodzenia, który będzie wpływał na trwałość karty graficznej.

Powiązane artykuły